Strona głównaZdrowieNietolerancja pokarmowa może być przyczyną nadwagi

Nietolerancja pokarmowa może być przyczyną nadwagi

Kobiety - szczególnie przed wakacjami - uparcie „testują" na sobie różne diety „cud", które kuszą szybkim pozbyciem się nadmiaru kilogramów. Pierwsze efekty bywają zauważalne już po kilku tygodniach, a nawet dniach, lecz zaraz potem stara waga powraca, do tego często z naddatkiem.
Tymczasem, odpowiedzią na nurtujące pytanie „dlaczego tyję?" jest, najczęściej nieuświadamiana, niezdiagnozowana, nietolerancja pokarmowa. Według specjalistów z Kliniki Leczenia Nadwagi i Otyłości VIMED głównym winowajcą tycia jest nietolerancja na pokarmy, często nie dająca przez długi czas żadnych objawów. Z tego właśnie powodu nazywana bywa również ukrytą nietolerancją pokarmową.

- Ta nazwa bierze się stąd, że reakcja po spożyciu danego pokarmu nie jest natychmiastowa - tłumaczy Lidia Trawińska, dietetyk VIMED, na co dzień konsultująca wiele kobiet zrozpaczonych swoją wciąż powracającą nadwagą. - A czasami ta reakcja jest w ogóle niezauważalna! Limfocyty, które powinny zająć się niszczeniem bakterii, wirusów, komórek nowotworowych - bo takie jest ich zadanie - najzwyczajniej atakują w tym czasie cząsteczkę niestrawionego, nieakceptowanego przez nasze geny pokarmu.

To swoiste odwrócenie uwagi limfocytów od ich podstawowego zadania, prowadzi w konsekwencji do licznych zaburzeń na poziomie komórkowym (komórki stają się z czasem pełne toksyn), a najczęściej poszkodowanymi stają się układy: metaboliczny i odpornościowy.

- Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że w ich organizmie toczy się przewlekły stan zapalny spowodowany jedzeniem niezgodnych z własnym genotypem pokarmów - wyjaśnia Lidia Trawińska. - Ten stan stanowi często główną przyczynę permanentnych problemów z wagą. Cokolwiek byśmy nie robiły, jakkolwiek byśmy nie starały się schudnąć - w pojedynkę nie poradzimy sobie z problemem, bo „zatruty" i domagający się określonego pożywienia organizm rządzi się swoimi prawami, po prostu pragnie dyktować nam swoje warunki.

Te osobnicze warunki tudzież uwarunkowania trzeba poznać. Niezbędna jest tu właściwa diagnostyka. Kluczem do problemu jest zindywidualizowane podejście do każdego pacjenta, czyli Indywidualny Kod Metaboliczny. Jego zdefiniowanie pozwala najpierw określić indywidualny pokarmowy profil immunologiczny, a następnie wykluczyć pokarmy, które nam szkodzą, zaburzając nasz metabolizm. Na podstawie badań krwi otrzymywanych dzięki specjalnemu testowi, komponowana jest indywidualna dieta eliminacyjno-rotacyjna (tzw. Dieta Metaboliczna). Pewne produkty zostają wyeliminowane czasowo, inne - te wybitnie nietolerowane przez organizm i prowadzące do jego dysfunkcji - niestety na zawsze. To całkowicie odmienne spojrzenie na tzw. odchudzanie. W diecie genotypowej nie chodzi bowiem o głodzenie się czy o znaczne ograniczanie dziennego spożycia kalorii, lecz o to by to CO jemy, nie podtrzymywało łagodnego, choć przewlekłego stanu zapalnego. Potwierdza się stare powiedzenie: „JESTEŚ TYM CO JESZ".

Elementem procesu terapeutycznego są również zabiegi nowoczesnej fizjoterapii, których celem jest wspomaganie organizmu w zakresie poprawienia wchłaniania w przewodzie pokarmowym, odżywiania komórkowego oraz oczyszczania i usuwania produktów przemiany materii - gruntowna detoksykacja organizmu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy