31-08-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Geny, w szczególności te, które oddziałują na poziom dopaminy w mózgu, mogą odgrywać rolę w skłonności danej osoby do podejmowania ćwiczeń lub ich unikania.
Na University of Georgia przeprowadzono testy na szczurach i z udziałem ludzi, by sprawdzić, na ile genetyka jest odpowiedzialna za naszą chęć lub niechęć do ćwiczeń.
- Badania na bliźniętach wskazują, że od 20 do 60 procent zmienności ludzkiej aktywności fizycznej można odziedziczyć, jednak genetyczne źródła nastawienia do wysiłku fizycznego są słabo poznane - mówi Rodney Dishman, autor badań.
Dowody sugerują, że ośrodki popędu i nagrody oraz układ motoryczny w mózgu współdziałają, sprawiając, że ludzie i zwierzęta dobrowolnie angażują się w ćwiczenia lub celowo ich unikają - wyjaśnia Dishman. Aktywność neuronów w mózgu, które w szczególności regulują dopaminę, wydaje się odgrywać rolę w poziomie motywacji do ćwiczeń. Dopamina to neuroprzekaźnik pomagający kontrolować ośrodki popędu, i nagrody.
Przeanalizowano też sposób, w jaki cechy osobowości i zachowania (takie jak wyznaczanie celów, samoregulacja, sprawność), wpływ społeczny, dostęp do zajęć fitness i inne czynniki wpływają na skłonność danej osoby do podejmowania ćwiczeń. - Nasze testy sugerują, że zmiany w genach kodujących i inne neuroprzekaźniki związane z bezpośrednio odpowiadają za niską lub wysoką aktywność fizyczną - wyjaśnia Dishman. - Te geny działają również pośrednio, poprzez powiązania z nabytą motywacją ludzi do aktywności, a także z określonymi cechami - dodaje.
Na podstawie: