Strona głównaZdrowieNie daj się oszukać - to jedzenie nie jest tak zdrowe, jak przekonują producenci

Nie daj się oszukać - to jedzenie nie jest tak zdrowe, jak przekonują producenci

Niektóre produkty zyskały sławę zdrowych i sądzimy, że stanowią świetny dietetyczny wybór, tymczasem „ukrywają" w sobie różne składniki, które mogą niweczyć nasze wysiłki w układaniu zdrowego jadłospisu.
Nie daj się oszukać - to jedzenie nie jest tak zdrowe, jak przekonują producenci [© gkrphoto - Fotolia.com] Zanim kupisz te cztery wymienione poniżej produkty, dokładnie przeczytaj ich etykiety - możesz się zdziwić, jak bardzo są kaloryczne lub jakie składniki w istocie zawierają.

Jogurt
zawiera dużo witamin i minerałów. Jest źródłem bardzo dobrze przyswajalnego białka, wapnia, fosforu, witamin B2 i B5. Oferuje też witaminę B12, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu nerwowego oraz do produkcji czerwonych krwinek, a także wpływa na poprawę pamięci i zapobiega anemii. Badania wykazały, że jogurt może pomóc , uchronić przed , a także pomóc w walce ze stresem. Problem polega jednak na tym, że producenci, by poprawić smak swoich wyrobów, dodają do nich znaczne ilości cukru. W efekcie wielu ludzi sądzi, że mogą sięgać po jogurty w ramach diety odchudzającej, a w istocie nieświadomie dostarczają sobie dużej dawki cukru.

Muesli

Może być pomocne w układaniu zbilansowanej diety, bo dostarcza wielu ważnych składników odżywczych, w tym błonnika. Warto jednak pamiętać, że może być kaloryczne - jeśli chcesz skutecznie kontrolować wagę, dziennie nie przekraczaj porcji 25 do 50 g, co stanowi zaledwie dwie do czterech łyżek. Co więcej, w niektórych markach muesli suszone owoce są powlekane miodem, co bardzo zwiększa zawartość cukru. Warto wybierać o mniej niż 10 g cukru i mniej niż 3 do 5 g tłuszczu na 100 g produktu.

Sałatki

Cóż mogłoby być zdrowszego? W istocie, sałatki są świetnym wyborem dietetycznym, pod tym warunkiem jednak, że zawierają wiele różnokolorowych warzyw lub owoców (wtedy dostarczają najwięcej pożytecznych fitozwiązków). są jednak rozmaite - może to być duża ilość słonego i tłustego bekonu, czy tłustego sera, wtedy nie będą tak zdrowym wyborem. Poza tym trzeba zwracać uwagę na sosy sałatkowe, jeśli to jedynie z ziołami, to dobrze, jeśli jednak dressing jest majonezowo-śmietanowy, oznacza nadmiarową porcję niezdrowego tłuszczu.

Batoniki energetyczne

Wybieramy je częściej uznając, że muszą być zdrowsze niż kojarzone z klasycznymi słodyczami czekoladowe wafelki czy batony. Tymczasem poza składnikami pełnoziarnistymi czy orzecham, takie przekąski zawierają dużo cukru. W efekcie, owszem, przydają energii, ale na krótki czas i powodują skoki glukozy we krwi, a dłuższej perspektywie mogą skutkować bólem głowy i silniejszym uczuciem głodu.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy