Strona głównaZdrowieNasza skóra nie nadąża za zmianą trybu życia

Nasza skóra nie nadąża za zmianą trybu życia

Ekspozycja na światło słoneczne może być ostatnią rzeczą, o której się myśli w tę zimową pogodę, w rzeczywistości jednak to właśnie teraz nie powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz, bo to grozi niedoborem witaminy D.
© Patrizia Tilly - Fotolia.comOrganizmy osób ciągle przebywających w pomieszczeniach cierpią z powodu niedostatku słońca, zaś ci, którzy mają okazję wyjechać na zimowe wakacje, są zagrożeni nadmiernym oddziaływaniem słońca na skórę. Uczeni z Penn State University w USA uważają, że problemem może być tu kolor naszej skóry.

Barwa ludzkiej skóry ewoluowała w ciągu tysięcy lat, więc organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tym, jak współcześnie żyjemy. Przebywanie w miejscach o odmiennym klimacie od tego, w którym żyli nasi przodkowie, oraz podróże w cieplejsze lub chłodniejsze miejsca o różnym promieniowaniu UV oznacza zagrożenie zbyt słabą lub zbyt silną ekspozycją na słońce.

Jak podkreślają autorzy badań, około 2 milionów lat temu organizm ludzki rozwijał zdolność melaniny do korzystania z promieni słonecznych tak, by mógł wytworzyć witaminę D lub ochronić się przed nadmiernym .

Pewne grupy ludzi przeniosły się do bardziej umiarkowanych klimatów na północ lub południe od równika, gdzie słońce nie było tak intensywne i skóra przedstawicieli tych populacji stała się jaśniejsza. Ponieważ zaś jesteśmy teraz znacznie bardziej mobilni, osoby o ciemniejszej skórze nierzadko mieszkają na terenach o słabym nasłonecznieniu, a ludzie o skórze jaśniejszej częściej przebywają na obszarach cechujących się znacznym nasłonecznieniem. Co więcej podróże do regionów o zupełnie innym klimacie odbywają się w ciągu kilku czy kilkunastu godzin, co dla naszych przodków było niemożliwe.

W efekcie wielu ludzi może cierpieć z jednej strony na niedobór witaminy D, z drugiej - narażać się na nadmierną ekspozycję na słońce. W pierwszym przypadku warto sięgnąć po bogate w menu - ryłyby i żółtka jaj. W drugim - należy chronić się przed promieniowaniem UV, stosować odpowiednie kosmetyki i unikać słońca w godzinach jego największej aktywności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy