Strona głównaZdrowieNajpowszechniejsze mity dietetyczne - część pierwsza

Najpowszechniejsze mity dietetyczne - część pierwsza

Wielu ludzi słyszy w mediach, że stosowanie zdrowej diety jest banalne. Wystarczy zrezygnować z zbyt tłustych i zawierających duże ilości węglowodanów produktów, a jeść jak najwięcej warzyw oraz owoców i wszystko będzie dobrze - nagrodę stanowić ma lepsze samopoczucie i zgrabniejsza sylwetka. A jednak łatwo o pomyłki, bowiem dziedzina zagadnień dietetycznych obrosła w rozmaite mity.
Odpowiednie odżywianie się nie powinno być skomplikowane. Gdyby jednak chcieć podążać za wszystkimi najnowszymi odkryciami w tym obszarze, trudno byłoby znaleźć czas na coś innego niż przygotowywanie zbilansowanego menu i jego realizację. Na szczęście powszechnie znane są zasady zdrowej diety, niemniej jednak warto czasem zrewidować powszechne przekonania w tej materii.

Dietetycy z Vincent Pallotti Hospital w Kapsztadzie wskazują na popularne mity dotyczące sposobów odżywiania się.

• Trzeba pić dużo soków owocowych

© Ildi - Fotolia.comNa skoncentrowany sok składa się fruktoza (70%) i glukoza (30%). Średnio 200ml soku zawiera około sześciu owoców. Ludzki organizm dobrze sobie radzi z niewielką ilością glukozy i fruktozy po zjedzeniu jednej porcji świeżych owoców, których specyfika składu spowalnia szybkie wchłanianie cukrów prostych. Duża ilość soku obciąża organizm wywołując intensywną produkcję insuliny, która jest uwalniana w celu radzenia sobie ze znaczną ilością cukrów szybko przyswajalnych. Innymi słowy, poleca się soki, ale w umiarkowanych ilościach i nie powinny zastępować konsumpcji świeżych owoców.

• Najlepsza dieta to ta, w której ogranicza się tłuszcze

© Marco Mayer - Fotolia.comWielu dietetyków od niemal czterech dekad zaleca produkty "niskotłuszczowe" lub "odtłuszczone". Takie rozumowania opiera się na informacji, że tłuszcz zawiera więcej kilodżuli (38kJ / g) niż węglowodany lub białka (17kJ /g).

To ma matematyczny sens, tj. jeśli skonsumuje się równe ilości wspomnianych składników odżywczych, tłuszcz będzie najbardziej tuczący. Takie równanie jednak nie uwzględnia kilku ważnych faktów: tłuszcz oferuje najwyższe odczucie sytości i nadmierne jego ograniczenie w diecie prowadzi do nieustannego głodu, a także sprawia, że dużo trudniej trzymać się diety.

Ponadto należy pamiętać o efekcie tłuszczu polegającym na obniżeniu indeksu glikemicznego, zaś kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują ratujące życie właściwości przeciwzapalne. Ograniczając wszystkie tłuszcze w diecie zwiększa się prawdopodobieństwo zagrożenia rozmaitych dolegliwości, takich jak choroby serca, otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niektóre nowotwory.

  • Podstawą diety powinny być produkty skrobiowe

© Barbara Helgason - Fotolia.comPrzez wiele lat podstawą żywienia były posiłki z dużą zawartością skrobi, która przyczynia się do powstawania otyłości brzusznej. Może następować również zwiększona produkcja insuliny w odpowiedzi na stałe uwalnianie dużych ilości cukru we krwi w wyniku nadmiernej konsumpcji skrobi.

Świeże owoce i warzywa są zdrowszą alternatywą, ponieważ ich biochemiczne właściwości powodują mniejsze wydzielanie insuliny. Powinny być jedzone zamiast około połowy dotychczas konsumowanych produktów skrobiowych. Dieta, w której ilość skrobi jest mniejsza, pomoże utrzymać wagę i zwiększy efekty działań mających na celu utratę określonej ilości kilogramów.

  • Żelki i pianki nie zawierają tłuszczu, więc nie wpływają na wzrost wagi

© nito - Fotolia.comPrzemysł spożywczy wykorzystuje powszechną niewiedzę na temat działania cukrów i tłuszczów. Jeśli ktoś sądzi, że może regularnie i bez konsekwencji raczyć się beztłuszczowymi żelkami, a jednocześnie skutecznie stracić na wadze, jest w błędzie. Te produkty mogą być beztłuszczowe, ale zawierają skoncentrowane cukry i powodują działanie stymulujące wysoką produkcję insuliny. Znaczny poziom uwalnianej przez organizm insuliny natomiast to to, czego powinna unikać osoba pragnąca schudnąć.

  • Trzeba jeść przynajmniej pięć owoców dziennie

© Steve - Fotolia.comRekomendacja ta zakłada, że te pięć owoców zastąpi dodatki w menu, takie jak skrobiowe przekąski lub desery. Nie ma sensu jedzenia owoców przy fatalnych innych przyzwyczajeniach żywieniowych, aby uspokoić swoje sumienie. Wtedy nawet owoce są tuczące...

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy