Strona głównaZdrowieNajpowszechniejsze mity dietetyczne

Najpowszechniejsze mity dietetyczne

Powszechnie wiadomo, że dieta ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Zdrowe odżywianie się stanowi jednak pewne wyzwanie wobec nawału informacji na temat tego, co zdrowe i niezdrowe oraz bogatego, ale nie zawsze klarownego rynku artykułów żywnościowych.
Lista najpowszechniejszych mitów dietetycznych:

Pij dużo soków owocowych

Skoncentrowany sok owocowy zawiera fruktozę (70%) i glukozę (30%). Przeciętnie na 200 ml soku przypada około sześciu owoców. Organizm ludzki dobrze sobie radzi z małymi dawkami fruktozy i glukozy po zjedzeniu pojedynczych porcji świeżych owoców, ponieważ miazga spowalnia wchłanianie cukrów prostych. Soki zaś wzmagają produkcję w celu radzenia sobie z dużą ilością szybko przyswajalnych cukrów. Innymi słowy, warto jeść owoce, a nie "wypijać".

Warto konstruować w oparciu o produkty zbożowe i zawierające skrobię
Piramida żywieniowa może być myląca. Wieloletnie jedzenie produktów z zawartością skrobi (zgodnie z zaleceniami - kilka razy dziennie) oddziałuje na gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha. To może prowadzić do zwiększenia produkcji insuliny w odpowiedzi na chroniczne, znaczące ilościowo uwalnianie do krwi cukru (skrobi).

Świeże owoce i warzywa są zdrowszą alternatywą dla produktów ze skrobią, ponieważ ich biochemia wpływa na uwalnianie mniejszej ilości insuliny.
© Sergejs Rahunoks - Fotolia.com

 
Strony : 1 2 3 4

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy