08-02-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W polsce wypijamy ich po kilka filiżanek dziennie, do śniadania i kolacji herbata jest niemal obowiązkowa, a w pierwszej połowie dnia dominuje kawa. Serwując sobie te napoje tak często możemy jednak tracić kontrolę nad swoją wagą...
![Nadwaga z powodu kawy i herbaty? Zobacz, dlaczego możesz tyć przez te napoje [© rosenoom - Fotolia.com] Nadwaga z powodu kawy i herbaty? Zobacz, dlaczego możesz tyć przez te napoje [© rosenoom - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Nadwaga-z-powodu-kawy-i-herbaty-Zobacz-dlaczego-mozesz-tyc-przez-te-napoje_img589cdeee77967.jpg)
Kawa i herbata same w sobie nie są zbyt kaloryczne, ale niewielu z nas pija je bez dodatków. Jeśli słodzisz wspomniane napoje i dodajesz mleko czy śmietankę, mogą stać się prawdziwymi bombami kalorycznymi i zwiększać problem .
Badacze z Uniwersytetu Illinois sprawdzili, ile kalorii można sobie dostarczyć jedynie poprzez regularne wypijanie czy . Wyniki wskazują, że wielu ludzi sięgających po te napoje poprawia ich smak poprzez różne dodatki, nie zdając sobie sprawy z ich kaloryczności i wartości odżywczych, mówią autorzy testów.
W ramach badań przez ponad dekadę analizowano dane dotyczące niemal 13.200 osób, które piły kawę i nieco ponad 6200 osób, które piły herbatę. Około dwie trzecie ludzi z pierwszej grupy i jedna trzecia z grupy drugiej dodawałay do napoju , śmietankę lub inne kaloryczne dodatki.
Efekt był taki, że w porównaniu z tymi, którzy piją kawę czarną, osoby dodające do swojej małej czarnej cukier czy śmietankę przyjmowały średnio około 69 kcal. dziennie więcej. Ponad 60 procent tych dodatkowych kalorii pochodziło z cukru a reszta z tłuszczu.
Jeśli chodzi o smakoszy herbaty, osoby wzbogacające ten napój lub czy śmietanką dostarczały sobie średnio o 43 kcal. dziennie więcej niż ci, którzy pili herbatę bez dodatków.
Problem nie polega na tym, że czasem dosłodzisz napój, ale na tym, że zwykle parzysz sobie kawę i herbatę kilka razy dziennie, więc sposób ich picia ma istotne znaczenie dla kalorycznosci całej diety.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »