Strona głównaZdrowieNadmiar triglicerydów - jak zmniejszyć ich poziom bez leków

Nadmiar triglicerydów - jak zmniejszyć ich poziom bez leków

Jeśli źle się odżywiasz, możesz mieć nadmiar triglicerydów - najpowszechniejszych w organizmie. Ich stężenie we krwi nie powinno przekraczać 150 mg na decylitr krwi, jeśli jest ich za dużo, zagraża to zdrowiu serca i naczyń krwionośnych. Warto jednak pamiętać, że to od stylu życia w najwyższym stopniu zależy ilość wspomnianych związków.
Nadmiar triglicerydów - jak zmniejszyć ich poziom bez leków [© gamjai - Fotolia.com] Ponieważ poziom w organizmie zależy od tego, co jesz, zatem odpowiednia dieta może pomóc utrzymać ich właściwą ilość. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na dzienną dawkę kalorii - nierzadko serwujemy sobie po prostu za dużo jedzenia (często bogatego w tłuszcze), co przekłada się na rosnące wskaźniki i otyłości. „Za dużo" oznacza ilość kalorii, której nasz organizm nie spożytkuje przez cały dzień. Obliczono, że osoba z nadwagą, która schudnie o 5-10 proc. początkowej masy może zmniejszyć ilość trójglicerydów o 20 proc.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zawartość tłuszczy i węglowodanów w naszym menu. Jeśli chodzi o pierwze z wymienionych - nienasycone (znajdujące się np. w łosoiu, makreli, czy siemieniu lnianym) są zdrowsze niż (obecne m. in. w oleju kokosowym i palmowym) i wielu produktach pochodzenia zwierzęcego. Odnośnie do węglowodanów z kolei trzeba zwrócić uwagę na cukry proste. Szczególnie fruktoza sprzyja zwiększeniu stężenia triglicerydów, trzeba tez ograniczyć , którym slodzimy kawę i herbatę. Ogolnie rzecz ujmując, ogólne spożycie węglowodanów należy ograniczyć do nie więcej niż 60 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie (jeśli jest ich więcej, wzrasta też poziom triglicerydów).

Poza tym warto ćwiczyć. Im więcej trenujemy, tym więcej spalamy energii, która może być uzykana właśnie dzieki obecnym w organizmie triglicerydom. Korzyści z ćwiczeń są jednak odmienne w zależności od częstotliwości i poziomu aktywności - eksperci w zakresie zdrowia układu sercowo-naczyniowego szczególnie polecają 30 minut ćwiczeń aerobowych (np. szybki marsz) przez co najmniej 5 dni w tygodniu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy