Strona głównaZdrowieNadmiar kawy (niefiltrowanej) szkodzi zdrowiu serca: nowe badania

Nadmiar kawy (niefiltrowanej) szkodzi zdrowiu serca: nowe badania

Espresso, latte, po irlandzku, niezależnie od tego, jaka kawę lubisz, jeśli pijesz jej bardzo dużo, możesz mieć problemy z sercem, ostrzegają eksperci.
Nadmiar kawy (niefiltrowanej) szkodzi zdrowiu serca: nowe badania [fot. Couleur from Pixabay]
Pracownicy Uniwersytetu Południowej Australii odkryli, że długotrwałe picie znacznych ilości - sześć lub więcej filiżanek dziennie - może zwiększyć ilość poziom tłuszczów we krwi i istotnie podwyższyć ryzyko chorób układu krążenia. Im więcej zaś pijesz kawy, tym większe jest ryzyko , mówią medycy.
Toczy się wiele naukowych debat na temat zalet i wad kawy, chociaż jednak może się wydawać, że stąpamy po wydeptanym gruncie, konieczne jest lepsze zrozumienie, w jaki sposób ten jeden z najczęściej spożywanych napojów na świecie może wpływać na nasze zdrowie" - mówi prof. Elina Hyppönen, współautorka badań - W tym badaniu przyjrzeliśmy się powiązaniom między piciem kawy i ilością oraz jakością tłuszczów w osoczu, odkrywając, że regularne picie kawy przyczynia się do niekorzystnego profilu lipidowego, co może zwiększać ryzyko chorób serca.
Wysoki poziom lipidów we krwi jest znanym czynnikiem ryzyka chorób serca i co ciekawe, ponieważ ziarna kawy zawierają bardzo silny związek podwyższający poziom (kafestol), warto było zbadać ilość obydwu tych substancji.

Kafestol jest obecny głównie w niefiltrowanych , takich jak kawy tureckie i greckie, ale również w espresso, które jest podstawą większości kaw, w tym latte i cappuccino. W kawie filtrowanej i rozpuszczalnej wspomniana substancja niemal nie występuje, więc jeśli chodzi o wpływ na lipidy, są to dobre rodzaje tego napoju, oceniają autorzy. Takie odkrycie jest szczególnie ważne u osób z wysokim cholesterolem i obawiających się chorób serca, mówią badacze.

Szacuje się, że na całym świecie codziennie wypija się około 3 miliardy filiżanek kawy. Choroby sercowo-naczyniowe zaś są główną przyczyną zgonów na świecie, powodując, jak się szacuje, śmierć 17,9 mln ludzi rocznie.

Równocześnie warto zaznaczyć, że istnieją też badania, które wskazują, że picie kawy jest dobre dla zdrowia serca, choć brano w nich pod uwagę ilości mniejsze niż w tych analizach. Poza tym odkryto, że napój ten może zmniejszyć ryzyko wielu innych chorób, w tym różnych nowotworów i chorób neurodegradacyjnych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć