Strona głównaZdrowieNadmiar ćwiczeń szkodzi jelitom?

Nadmiar ćwiczeń szkodzi jelitom?

Jakkolwiek ciągle zbyt mało ludzi uprawia sport, to są i tacy, którzy bez tego żyć nie mogą. I słusznie, ale uwaga - z ilością i intensywnością ćwiczeń też można przesadzić i narobić sobie zdrowotnych kłopotów. Rzecz dotyczy nie tylko urazów czy kontuzji, z jakimi często wiążą się określone dyscypliny, ale i funkcjonowania układu pokarmowego.
Nadmiar ćwiczeń szkodzi jelitom? [Fot. liderina - Fotolia.com] Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może sprzyjać ostrym lub przewlekłym , mówią badacze z Monash University.

Uczeni przeanalizowali badania dotyczące związku pomiędzy ćwiczeniami i działaniem przewodu pokarmowego. Okazało się, że bardziej intensywne i długotrwałe ćwiczenia mogą wiązać się z ryzykiem zaburzeń funkcji przewodu pokarmowego i uszkodzeń jelita. Ustalono, że uszkodzeniu mogą ulec komórki jelitowe, a ściany mogą stać się przepuszczalne dla endotoksyn, które w normalnej sytuacji są w tej części przewodu pokarmowego obecne, ale izolowane - przy takim zaburzeniu zaś mogą przedostać się do krwioobiegu.

przez co najmniej dwie godziny na poziomie 60 proc. maksymalnego zużycia tlenu (jeden z najpopularniejszych wskaźników wydolności fizycznej, szczególnie wydolności tlenowej, VO2 max) oznaczał wysokie ryzyko zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe są powszechnym czynnikiem związanym z długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Chociaż jest wiele dowodów na korzyści zdrowotne z umiarkowanego wysiłku u pacjentów z chorobą zapalną jelit lub zaburzenami czynnościowymi przewodu pokarmowego, bezpieczeństwo intensywnego wysiłku fizycznym nie zostało ustalone, mówią autorzy.

O wynikach badań można przeczytać w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X