Strona głównaZdrowieMuzyka „lekiem” uspokajającym przed operacją

Muzyka „lekiem” uspokajającym przed operacją

Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale i lęk - słuchanie kojących melodii tuż przed zabiegiem chirurgicznym może złagodzić niepokój pacjentów i sprawić, że chory potrzebuje niższej dawki środków znieczulających.
Muzyka „lekiem” uspokajającym przed operacją [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] Słuchanie muzyki może być traktowane jako tania, nieinwazyjna, niefarmakologiczna metoda redukcji u pacjentów poddawanych planowej operacji oka w znieczuleniu miejscowym, mówią eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Cochin we Francji.

Badania wykazały, że relaksacyjna przed operacją oka zmniejszyła niepokój pacjentów i ograniczyła konieczność zastosowania leków znieczulających.

W ramach eksperymentu naukowcy podzielili 62 pacjentów przed zabiegiem na dwie grupy. Jedna słuchała relaksującej muzyki w słuchawkach przez 15 minut, druga nie słuchała żadnych utworów. Wszyscy zaś przeszli taki sam zabie, co pozwoliło uczynić wyniki bardziej porównywalnymi.

Pacjenci słuchający muzyki mogli wybrać jeden z 16 stylów, takich jak jazz, flamenco, jak również muzyka kubańska, i fortepianowa.
W porównaniu do osób nie słuchających muzyki przed zabiegiem, melomani odznaczali się istotnie niższym lękiem i otrzymali znacznie mniej środków znieczulających podczas zabiegu. Co więcej, pacjenci ci wykazywali lepszy nastrój po .

Jak sądzą autorzy, wyniki dowodzą, że warto zastanowić się nad częstszym „stosowaniem" muzyki przed zabiegami oczu. Poza tym planują sprawdzenie skuteczności muzyki u pacjentów przed zabiegami ortopedycznymi, podczas których zwykle potrzebne jest .

Wyniki badań zostały zaprezentowane na spotkaniu Euroanaesthesia w Londynie.

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy