Strona głównaZdrowieMoc ziół - zalety i wady

Moc ziół - zalety i wady

Przyszła jesień, a wraz z nią „sezon" na przeziębienia i grypę. W telewizji coraz częściej można obejrzeć reklamy specyfików, które mają wzmocnić odporność i pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Warto jednak zapoznać się z tym, co stanowi naturalny lek i było stosowane w medycynie przez wieki - zioła mogą pomóc w walce z rozmaitymi chorobami. Poniżej kilka ważnych faktów dotyczących działania ziół.
Moc  ziół  - zalety i wady Zioła jako dodatek

Zioła są podstawą niektórych współczesnych leków, na przykład: chinina produkowana jest z kory chinowej, a aspiryna to syntetyczny odpowiednik wyciągu z kory białej wierzby. Obecnie około przy produkcji 25% farmaceutyków stosuje się substancje roślinne.

Zioła były stosowane jako leki od setek lat. Z samej swej natury wykazują silne działanie ze względu na dziesiątki, a nawet setki związków chemicznych. Identyfikacja ich składników aktywnych nie jest więc prostą sprawą.

Efekty uboczne

Ogólnie rzecz biorąc zioła mają słabsze działanie leki. Wykazują równocześnie niewiele skutków ubocznych, choć to nie oznacza, że można zażywać bez nadzoru lekarskiego. Wiele osób błędnie zakłada, że ponieważ są naturalne, nie mogą szkodzić. Wysokie dawki brane przez dłuższy czas mogą spowodować problemy zdrowotne - reakcje alergiczne lub inne objawy. Zioła mają wysoki potencjał skuteczności, ale muszą być stosowane w sposób odpowiedzialny.

Jakość i moc

Jakość ziół jest różna w zależności od wielu czynników. Wpływ na to ma m. in. sezon wegetacyjny, klimat, warunki glebowe, czas zbiorów, warunki przechowywania, okres przechowywania, itp. Oznacza to, że działanie produktu ziołowego nie będzie tak precyzyjne jak efekty stosowania leków.

Interakcje

Niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami, innymi ziołami lub suplementami. Przykładowo czosnek i miłorząb mogą zwiększyć efekty rozrzedzenia krwi przez leki. Echinacea może przeciwdziałać efektom leków immunosupresyjnych, a żeń-szeń syberyjski może nasilać działanie antybiotyków. Kozłek lekarski natomiast często wzmacnia działanie innych środków uspokajających.

Siła działania

Większość leków ziołowych sprzedaje są w postaci kapsułek lub tabletek zawierających suszone zioła lub standaryzowane wyciągi. Suszone rośliny mogą stracić moc szybciej i być może potrzeba kilku tabletek dla sporządzenia jednej skutecznej dawki. Ekstrakty są przygotowywane przez moczenie ziół w alkoholu, aby wyodrębnić odpowiednie składniki chemiczne z roślin.

Niektóre produkty zawdzięczają swoją siłę po prostu aktywnym składnikom w standaryzowanych ekstraktach, na przykład, wiadomo, że jest: 25% antocyjanów w jagodach, 5.4mg allicyny w czosnku, 24% glikozydów flawonu ginkgo w miłorzębie.

Ziołowe zestawy

Poza szeregiem określonych ziół, istnieje wiele produktów zawierających ich mieszankę. Pojedyncze zioła mają tę zaletę, że można wybrać określony specyfik na dane objawy i sprawdzić czy nie powoduje skutków ubocznych lub reakcji alergicznych.

Zestawy mogą być „wygodniejsze" i tańsze, ale nie dostarczać wszystkich potrzebnych informacji do dokonania świadomego wyboru. Na przykład, czy zawierają wystarczającą dawkę określonego zioła? Czy zawierają składnik, którego nie potrzeba w przypadku danego pacjenta?

Środki ostrożności

  • Bądź dobrze poinformowanym konsumentem. Nie korzystaj bezwiednie z rad przyjaciela, który zastosował dany środek i był zadowolony z efektów.
  • Stosuj się do zaleceń podanych na ulotkach dołączanych do produktów.
  • Niektóre zioła wykazują skuteczność po kilku tygodniach ich stosowania. Upewnij się, że wiesz, czego możesz oczekiwać
  • Zacznij od najniższej dawki i obserwuj ewentualne efekty uboczne, takie jak wysypka, nudności, bóle głowy.
  • Osoby po 65 roku życia są bardziej wrażliwe na działanie medykamentów, także tych ziołowych.
  • Jeśli zażywasz jakieś leki, skonsultuj z lekarzem możliwość przyjmowania danego specyfiku.
  • Porównuj produkty sprawdzając ilość składników aktywnych.

Jakie zioła wybrać

Jeśli chodzi o poprawę ogólnego samopoczucia, oto kilka z ziołowych propozycji:
  • żeń-szeń wykazuje działanie wzmacniające i stanowi zastrzyk energii;
  • borówka może poprawić krążenie i stan żył;
  • czosnek obniża cholesterol i pomaga zapobiegać nowotworom;
  • ginko biloba zawiera przeciwutleniacze wzmacniając pamięć;
  • zielona herbata oferuje silne antyoksydanty;
  • ostropest jest polecany w celu regeneracji wątroby;
  • kurkuma również jest silnym antyoksydantem

Zapobieganie chorobom:
  • borówki są pomocne przy stwardnieniu tętnic i dla wzmocnienia wzroku;
  • żurawina łagodzi objawy zakażenia dróg moczowych;
  • olej z wiesiołka pomaga uzupełnić niedobory kwasów omega-3;
  • wrotycz łagodzi migreny
  • ginkgo bilobę poleca się przy kłopotach z pamięcią, szumach w uszach, zwyrodnieniu plamki żółtej;
  • dziurawiec jest rekomendowany przy objawach depresji;
  • palma sabałowa pomaga przy przeroście prostaty
Zobacz też:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć