Strona głównaZdrowieMobilne usługi zdrowotne mogą zmienić nasze życie

Mobilne usługi zdrowotne mogą zmienić nasze życie

Mobilne e-zdrowie to praktykowanie medycyny i świadczenie usług publicznej opieki zdrowotnej przy wsparciu mobilnych urządzeń komunikacyjnych. Najczęściej polega to na wykorzystaniu telefonów komórkowych, tabletów i palmtopów (PDA) do bezpośredniego komunikowania się z dostawcami usług medycznych lub uzyskiwania dostępu do informacji na temat stanu zdrowia.
Mobilne usługi zdrowotne mogą zmienić nasze życie [© jedi-master - Fotolia.com]

W ramach tradycyjnego świadczenia usług medycznych pacjenci, borykający się czasami z problemami z mobilnością, muszą fatygować się do przychodni lub szpitala albo usługodawcy są zmuszeni przyjeżdżać do chorego. Z oczywistych względów usługi mobilnego e-zdrowia, dzięki którym nikt nie musi nigdzie się przemieszczać, mogą być znacznie sprawniejsze. Niemniej wprowadzanie, akceptowanie i stosowanie usług mobilnego e-zdrowia nadal nie są szeroko rozpowszechnione.

Finansowany ze środków unijnych projekt MOVINGLIFE (Mobilne e-zdrowie na rzecz potwierdzenia globalnych zmian w trybie życia i rozwiązań w postępowaniu leczniczym), prowadzony przez hiszpańskie przedsiębiorstwo Atos, poświęcony był analizie sposobów przyspieszenia upowszechniania się rozwiązań mobilnego e-zdrowia, które mogłyby ostatecznie przełożyć się na lepsze i skuteczniejsze usługi zdrowotne.

Najbardziej znaczącym dorobkiem projektu jest zestaw planów działania w zakresie badań technologicznych, praktyk wdrażania i wsparcia strategii. Aby opracować te plany, partnerzy projektu wykonali najpierw szereg konkretnych zadań, w tym szczegółowy opis obecnego stanu rzeczy i trendów. Zespół przygotował możliwe scenariusze zastosowań mobilnego e-zdrowia oraz zidentyfikował luki technologiczne i strategiczne.

Partnerzy przyjęli perspektywę globalną. Przestudiowali aktualne systemy oraz najlepsze praktyki w krajach rozwiniętych i rozwijających się. Przeprowadzili na przykład konsultacje z ekspertami z krajów takich jak Brazylia i Indie.

Plany działania MOVINGLIFE obejmują szeroką gamę podstawowych zagadnień, na przykład: opcje technologiczne na potrzeby zastosowań i usług; opcje nowych i udoskonalonych wytycznych medycznych; wzmocnienie pozycji użytkownika, akceptacja, etyka i prywatność; środowiska społeczno-gospodarcze oraz ramy strategiczne i regulacyjne. Partnerzy uwzględnili także konkretne aspekty techniczne, takie jak odporność sieci, interoperacyjność i bezpieczeństwo.

W toku projektu przeprowadzono również walidację i ocenę wpływu w wybranych obszarach za pomocą przyjętych metod oceny technologii medycznej i symulacji zastosowań mobilnego e-zdrowia w codziennym życiu.

Partnerzy projektu są przekonani, że ich prace pogłębiły wiedzę na temat opcji mobilnego e-zdrowia, które są dostępne dla dostawców usług opieki zdrowotnej. Wiedza ta przyczyni się do poprawy zdolności Europy do definiowania strategii badawczych oraz ram biznesowych i regulacyjnych, które są potrzebne do rozwoju usług mobilnego e-zdrowia, finansowanych ze środków zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Kto na tym skorzysta? Każdy, kto może stać się w jakimś momencie użytkownikiem usług zdrowotnej, czyli wszyscy Europejczycy.

Projekt został dofinansowany ze środków unijnych na kwotę 498.960 EUR.

Więcej informacji:

MOVINGLIFE


Karta informacji o projekcie:


Atos

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy