Strona głównaZdrowieMniej słońca oznacza więcej zaburzeń kompulsywnych

Mniej słońca oznacza więcej zaburzeń kompulsywnych

Życie na terenach położonych na wyższych szerokościach geograficznych, czyli tam, gdzie zwykle światła słonecznego jest mniej, oznacza wyższą częstotliwość występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (obsessive compulsive disorder, OCD).
Mniej słońca oznacza więcej zaburzeń kompulsywnych [fot. Henryk Niestrój from Pixabay]
- Życie na obszarach o większej ilości wiąże się z niższymi wskaźnikami - mówi prof. Meredith Coles z Binghamton University.

Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi często deklarują, że nie mogą zasnąć o wybranej porze. Nierzadko zasypiają bardzo późno i aby zrekompensować utracony odpoczynek, wstają w późniejszych godzinach, co z kolei może mieć niekorzystny wpływ na objawy ich choroby.
Ten schemat „przesuniętego" snu i czuwania może zmniejszyć ekspozycję na poranne światło, a tym samym potencjalnie przyczynić się do rozbieżności między naszym wewnętrznym zegarem biologicznym a zewnętrznym cyklem światła i ciemności. Ludzie mieszkający na obszarach o mniejszym nasłonecznieniu mogą mieć ograniczone możliwości zsynchronizowania swojego , co prowadzi do nasilenia objawów OCD - wyjaśnia prof. Coles.
Rozbieżności w zewnętrznym rytmie i zegarze wewnętrznym są powszechne na wyższych szerokościach geograficznych - obszarach, w których występuje zmniejszona ekspozycja na światło słoneczne, a to podwyższa ryzyko rozwoju i nasilenia objawów OCD. Wśród osób zamieszkujących takie tereny odnotowuje się wyższe wskaźniki zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych niż wśród ludzi mieszkających tam, gdzie naturalnego światła jest więcej.

Autorzy mówią, że potrzebne są dalsze badania, by sprawdzić, czy opisana zależność jest przyczynowo-skutkowa, by móc opracować interwencje, które mogłyby osłabić nasilenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy