Strona głównaZdrowieMiód jak ambrozja

Miód jak ambrozja

Miód pszczeli to jeden z najcenniejszych znanych ludzkości produktów spożywczych. Słynie nie tylko z doskonałych właściwości odżywczych, ale także ze swoich unikalnych właściwości leczniczych.
Miód jak ambrozja [© Richard Blaker - Fotolia.com] Już kilkanaście tysięcy lat temu ludzie pierwotni wybierali miód z pszczelich gniazd w rozpadlinach skalnych. Najstarsze wizerunki zbieraczy miodu, pochodzące sprzed dwudziestu tysięcy lat, odnaleziono w grocie w okolicach Walencji. Dla starożytnych Egipcjan pszczoły stanowiły przedmiot kultu, ponieważ uważali je za ożywione łzy boga słońca Ra. Z tego powodu miód mogli spożywać tylko najwyżsi dostojnicy i święte krokodyle. Hipokrates wierzył, że miód jest eliksirem życia. W starożytności młodzi małżonkowie, aby zapewnić sobie zdrowe potomstwo, spożywali miód tuż po dokonaniu obrządków ślubnych. Natomiast znane na całym świecie określenie „miodowy miesiąc” pochodzi ze Skandynawii, ponieważ wesela trwały tam 30 dni, a gościom podawano najszlachetniejsze gatunki miodów.

Powszechnie wiadomo, że miód wytwarzają pszczoły. Zbierają one nektar kwiatów lub spadzi i przekształcają go najpierw w swoich organizmach, a następnie w plastrach, w których dojrzewa. Olejki eteryczne, które pochodzą z nektaru, determinują smak i aromat powstającego miodu.
W zależności od nektaru, z którego powstał, miód może mieć kolor od białego przez kremowy, żółty do brązowego a nawet zielonkawego. Jasne miody są przeważnie delikatniejsze w smaku niż ciemne. Konsystencja dojrzałego miodu przybiera postać gęstego syropu, który ulega krystalizacji w okresie przechowania. Krystalizacja jest procesem naturalnym i nie zmienia składu ani właściwości odżywczych miodu.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć