Strona głównaZdrowieMiedź w diecie potrzebna do metabolizmu tłuszczu

Miedź w diecie potrzebna do metabolizmu tłuszczu

Miedź odgrywa ważne role w ludzkim organizmie, teraz okazuje się, że miedź jest kluczowa w metabolizmie tłuszczu.
Miedź w diecie potrzebna do metabolizmu tłuszczu [fot. Michael Moriarty from Pixabay]
Od dawna ceniona jako ciągliwy, przewodzący metal używana jest w naczyniach kuchennych, elektronice, biżuterii i hydraulice. Jednak w ostatnich latach zyskuje coraz większe zainteresowanie ze względu na rolę w określonych funkcjach biologicznych. Miedź jest nam potrzebna m. in. do tworzenia czerwonych krwinek, wchłaniania , rozwoju tkanki łącznej i wspomagania układu odpornościowego.

- Odkryliśmy, że jest niezbędna do rozkładania komórek tłuszczowych, aby można je było wykorzystać do produkcji energii. Działa jako regulator. Im więcej miedzi, tym lepiej rozkładany jest tłuszcz. Być może więc niedobór tego składnika odżywczego może być powiązany z i chorobami związanymi z nadmierną wagą - mówi Chris Chang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Miedź w diecie

Miedź może mieć udział w przywracaniu naturalnego sposobu spalania tłuszczu. Pierwiastek znajduje się m. in. w ostrygach i inne skorupiakach, warzywach liściastych, grzybach, nasionach, orzechach i fasoli.

Według dietetyków szacowane średnie zapotrzebowanie żywieniowe osoby dorosłej na miedź wynosi około 700 mikrogramów dziennie. Badania pokazują równocześnie, że wielu ludzi nie dostarcza sobie odpowiedniej dawki tego .

- Miedź nie jest czymś, co organizm może wytworzyć, więc trzeba dostarczać ją poprzez dietę. Typowe amerykańskie menu nie zawiera jednak wielu zielonych warzyw liściastych. Na przykład, diety azjatyckie obejmują więcej produktów bogatych w miedź - wyjaśnia Chang.

Równocześnie jednak ekspert przestrzega przed przyjmowaniem suplementów z miedzią. Nadmiar miedzi może prowadzić do braku równowagi z innymi niezbędnymi minerałami, w tym cynkiem.

Miedź wspomaga proces rozkładu tłuszczu

Do testów wykorzystano myszy z mutacją genetyczną, która skutkuje akumulacją miedzi w wątrobie. Taka dziedziczna dolegliwość jako choroba Wilsona, występuje też u ludzi i jest potencjalnie śmiertelna, jeśli się jej nie leczy.

Jak ustalono, nieprawidłowemu nagromadzeniu miedzi u myszy towarzyszyły niższe niż normalne poziomy lipidów w wątrobie w porównaniu z grupami kontrolnymi gryzoni. Odkryto też, że biała tkanka tłuszczowa myszy z chorobą Wilsona cechowała się niższym poziomem miedzi w porównaniu z pozostałymi zwierzętami i odpowiednio wyższy poziom złogów tłuszczu.

Kiedy zaczęto leczyć chorobę Wilsona, odkryto, że miedź odgrywa ważną rolę w lipolizie (procesie rozkładu tłuszczu), hamując działanie związków, które właśnie tę lipolizę powstrzymują.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy