Strona głównaZdrowieMenopauza - jej początek jest uwarunkowany genetycznie?

Menopauza - jej początek jest uwarunkowany genetycznie?

Ogólnie rzecz biorąc, można podać jedynie przedział wiekowy, w którym menopauza rozwija się najczęściej, w oszacowaniu dokładnego czasu wystąpienia klimkaterium u danej kobiety pomoc może rodzinna historia w tym zakresie.
Menopauza - jej początek jest uwarunkowany genetycznie? [© Mikhail Malyshev - Fotolia.com]
Jeśli kobieta chce określić, w jakim wieku rozpocznie się u niej , powinna o nią zapytać swoją mamę. Okazuje się, że czas przekwitania jest podobny w danej rodzinie.

Jeśli chodzi o średnią, menopauza rozpoczyna się w wieku 52 lat, ale doskonale wiadomo, że u niektórych pań może mieć początek nawet dekadę wcześniej, u znacznej większości z kolei rozwija się dobrze po pięćdziesiątce. Odkryto też, że kobiety, których menopauza dotyczy w poźniejszych latach, zwykle żyją dłużej.

Jak pokazały statystyki, kobiety, które urodziły dzieci po czterdziestym roku życia miały czterokrotnie wyższe szanse na dożycie ponad stu lat niż panie, które zostały matkami wcześniej. Natomiast kobiety, które zdecydowały się na po 35 roku życia, odznaczały się 1,5 razy wyższym prawdopodobieństwem dożycia stu lat niż te, które urodziły dzieci wcześniej.

Styl życia i rozmaite warunki zewnętrzne, mają wpływ na początek klimakterium. Przykladowo, przyspieszyć je może palenie papierosów, , czy , niemniej to rodzinne doświadczenia są najlepszym punktem odniesienia dla oszacowania wieku rozpoczęcia menopauzy, mówią uczeni z Oregon State University.

Jak wskazują autorzy badań, odkryto, że warianty genetyczne związane z późniejszą menopauzą oznaczają również wyższe prawdopodobieństwo dłuższego życia. Chociaż wystąpienie pierwszego cyklu miesiączkowego u dziewczyny i ogólna liczba lat reprodukcyjnych nie miały związku z szybkością procesu , poźniejszy wiek rozpoczęcia menopauzy wydaje się spowalniać proces starzenia się.

O badaniach napisano w magazynie Menopause. Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy