Strona głównaZdrowieKilka minut intensywnego wysiłku dziennie osłabi ryzyko raka

Kilka minut intensywnego wysiłku dziennie osłabi ryzyko raka

Zaledwie cztery i pół minuty codziennej energicznej aktywności, która znacząco przyspiesza oddech, może zmniejszyć ryzyko niektórych nowotworów nawet o 32 procent. Przy czym nie chodzi tu o specjalne ćwiczenia - wystarczą codzienne czynności.
Kilka minut intensywnego wysiłku dziennie osłabi ryzyko raka [fot. Mabel Amber, who will one day from Pixabay]
Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przez kilka lat nosiło urządzenia monitorujące codzienną aktywność. Uczeni analizowali też dokumentację medyczną uczestników przez blisko siedem lat, aby sprawdzić ilość przypadków nowotworów.

Zaledwie cztery do pięciu minut energicznej przerywanej wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem raka w porównaniu z ludźmi, którzy nie podejmowali takiego wysiłku.

„Energiczna, przerywana aktywność fizyczna związana ze stylem życia" (Vigorous Intermittent Lifestyle Physical Activity, VILPA) to nazwa ukuta przez naukowców Uniwersytetu w Sydney dla opisu bardzo krótkich okresów aktywności - około jednej minuty każda - które energicznie wykonujemy każdego dnia. Dotyczy to takich czynności, jak prace domowe, np. noszenie ciężkich zakupów ze sklepu spożywczego, bieganie za dziećmi na spacerach lub granie w gry wymagające energicznych ruchów.

- VILPA to trochę jak stosowanie zasad treningu interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) w codziennym życiu - mówi profesor Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney.

Jak zaznacza, osoby, które nie ćwiczą, są narażone na wyższe ryzyko zachorowania na niektóre , takie jak , endometrium lub , do niedawna jednak nie można było zmierzyć wpływu mniej ustrukturyzowanych form energicznej aktywności fizycznej.

- Wiemy, że większość osób w średnim wieku nie ćwiczy regularnie, a to naraża ich na wyższe zagrożenie rakiem, jednak to dzięki technologii umożliwiającej monitorowanie aktywności, możemy przyjrzeć się wpływowi krótkich serii przypadkowej aktywności fizycznej wykonywanej w ramach codziennego życia - wskazuje profesor Stamatakis.

- To niezwykłe, że zwiększenie o zaledwie cztery do pięciu minut dziennie intensywnych codziennych zadań, wykonywanych w krótkich seriach trwających około jednej minuty każda, ma związek ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka nawet o 18 proc. do 32 procent różnych form raka - wyjaśnia profesor Stamatakis.

Jak odkryto na podstawie danych ponad 20 tys. osób w średnim wieku 62 lata, które nie ćwiczyły w czasie wolnym: co najmniej około 3,5 minuty dziennie VILPA wiązało się z nawet 18-procentowym zmniejszeniem zachorowalności na raka (w porównaniu z brakiem VILPA).

4,5 minuty dziennie VILPA wiązało się nawet z 32-procentowym zmniejszeniem zachorowalności na raka związanego z brakiem aktywności fizycznej.

największe korzyści w redukcji ryzyka zachorowania na raka zaobserwowano u osób, które angażowały się w niewielkie ilości VILPA w porównaniu z tymi, które nie podejmowały takiego wysiłku w ogóle, jednak korzyści utrzymywały się przy wyższych poziomach VILPA - szczególnie w przypadku nowotworów związanych z brakiem aktywności fizycznej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy