Strona głównaZdrowieKampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza”

Kampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza”

O szkodliwości palenia niestety wciąż trzeba przypominać i taką funkcję pełnią różnorodne kampanie, nowym przedsięwzięciem tego rodzaju jest kampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza”.
Kampania „Rzucam palenie - zapytam lekarza” [© HR - Fotolia.com] Uzależnienie od nikotyny jest niezwykle silne. Ma podłoże zarówno biologiczne jak i psychologiczne, dlatego tak trudno jest powiedzieć papierosom „nie”. Rzucenie palenia nie jest łatwe, ale jest możliwe. Udowodniło to kilkaset tysięcy Polaków i miliony ludzi na całym świecie. Niemniej jednak, według badań specjalistów, statystyczny palacz podejmie nawet 7 bezskutecznych prób rzucenia palenia zanim uda mu się przezwyciężyć uzależnienie. Zaledwie 3-5% palaczy, którzy rzucili palenie bez jakiegokolwiek wsparcia nie wraca do palenia w okresie od 6 do 12 miesięcy.

Kluczem do skutecznego rzucenia palenia jest motywacja osoby palącej i pełna informacja na temat trudnej drogi wychodzenia z nałogu. Dlatego powstał serwis www.rzucpalenie.org - informacje, które znajdują się na tej stronie internetowej mają przede wszystkim uświadomić palaczowi jak ważna jest motywacja i zewnętrzne wsparcie w procesie rzucania palenia papierosów, między innymi, pomoc lekarza, psychologa, rodziny i przyjaciół.

„Współczesna medycyna oferuje nam skuteczne środki pomagające walczyć z paleniem. Ale kluczem jest cały czas motywacja do rzucenia palenia oraz różnorakie formy zewnętrznego wsparcia, płynącego skąd tylko możliwe – od przyjaciół, rodziny, lekarza, także z Internetu. Połączenie motywacji, wsparcia i farmakoterapii znacznie podwyższa szanse na skuteczną walkę z nałogiem,” mówi Magdalena Cedzyńska, Kierownik Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie.

W Polsce pali około 9 milionów osób. Każdego roku wskutek tzw. chorób odtytoniowych umiera 69 000 osób, 43 000 z nich przedwcześnie (w wieku 35-69 lat). Wielu z nich mogłoby żyć 10, 20, 30 lub więcej lat dłużej. Palenie tytoniu powoduje około trzykrotnie więcej zgonów niż wszystkie przyczyny niemedyczne razem wzięte (m.in. wypadki drogowe, katastrofy lotnicze, katastrofy kolejowe, morderstwa, samobójstwa).

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy