11-09-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Leczenie bólu pleców zazwyczaj obejmuje leki, zabiegi operacyjne i inne rodzaje terapii. Skuteczne mogą też takie praktyki, jak joga.
Pacjentom często zaleca się stosowanie niefarmakologicznych metod leczenia bólu dolnej części pleców, takich jak ćwiczenia i interwencje oparte na relacji umysł-ciało. Teraz sprawdzono, na ile te drugie są pomocne.
Oceniono skuteczność i , które łączą delikatne ćwiczenia fizyczne i rozciąganie z uważnością, a także qigong, tradycyjną chińską medytacyjną terapię ruchową skupiającą się na świadomości ciała i koncentracji podczas powolnych, relaksujących i płynnych, powtarzalnych ruchów ciała.
- Ból pleców jest poważnym problemem zdrowia publicznego, często przyczyniającym się do zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja i lęk, a także do problemów ze snem, a nawet izolacji społecznej - mówi dr Juyoung Park z Florida Atlantic University. - Chcieliśmy ocenić wpływ interwencji umysł-ciało opartych na ruchu na przewlekły ból pleców, czynniki psychologiczne, strategie radzenia sobie i jakość życia - dodaje.
Jak się okazało, interwencje umysł-ciało oparte na ruchu są skuteczne w leczeniu bólu krzyża. Dzięki ich praktykowaniu ludzie deklarowali zmniejszenie bólu i problemów psychicznych, w tym objawów depresji i lęku, a także poprawę sprawności i codziennego funkcjonowania. Zarówno ćwiczenie jogi, jak i tai chi dawało efekt w postaci zmniejszenia . Ponadto badania pokazały pozytywne korzyści płynące z praktykowania qigong na ból dolnej części pleców, jednak nadal są niedostatecznie sprawdzone efekty tego zestawu ćwiczeń.
Osoby z przewlekłym bólem krzyża są bardziej narażone na ograniczenia funkcjonalne, niepełnosprawność zawodową i długoterminową niepełnosprawność. Ponadto obciążenie ekonomiczne związane z przewlekłym bólem krzyża jest wysokie ze względu na koszty leków, hospitalizację, leczenie chirurgiczne i nieobecność w pracy, etc.
- Jogę, tai chi i qigong można stosować jako skuteczne alternatywy leczenia przeciwbólowego, zabiegów operacyjnych lub terapii opartych na zastrzykach, takich jak te blokujące nerwy, które są związane z dużą częstością występowania działań niepożądanych w leczeniu bólu krzyża - mówi dr Park. - Potrzebujemy więcej badań, aby medycy mogli z większą pewnością przepisywać tego typu interwencje w leczeniu bólu krzyża u swoich pacjentów - dodaje.
Na podstawie: