Strona głównaZdrowieJak znaleźć ciszę w codziennym hałasie

Jak znaleźć ciszę w codziennym hałasie

Hałas dociera do nas niemal zewsząd - z ulicznego ruchu, megafonów, radia sąsiada, etc. Tymczasem nadmierny, ciągły rumor wiąże się z wyższym poziomem stresu i rozmaitymi dolegliwościami. Trzeba więc chronić się zbyt często towarzyszącym nam szumem.
© roboriginal - Fotolia.comLiczne badania łączą niepożądane dźwięki ze zwiększeniem odczuwania stresu. Nawet niski poziom jest związany ze wzrostem agresji i innych zaburzeń psychicznych, a także z , oraz .

Eksperci z Simplicity Movement proponują następujące wskazówki, by zwiększyć ilość chwil ciszy w codziennym życiu tak, by czuć się lepiej i być zdrowszym.
  • Zacznij swój dzień ciszą. Przed podjęciem obowiązków kolejnego dnia, warto poświęcić dwanaście minut po przebudzeniu na coś relaksującego. Może to być rozciąganie, przeczytanie czegoś inspirującego, medytacja lub cicha modlitwa. Poziom hormonów jest najwyższe przy przebudzeniu się. Większość ludzi w pierwszej kolejności sięga po kawę i włącza telewizję informacyjną. Tymczasem to najgorsze, co można zrobić...
  • Jedz przy stole - bez telewizji czy czytania. Uważne spożywanie posiłków pozwala lepiej smakować jedzenie i zapobiega przejadaniu się, bo łatwiej jest wówczas zauważyć sygnały sytości, a ponadto pozwala to organizmowi pożywienie bardziej efektywnie.
  • Prowadź samochód w ciszy. Auto to świetne miejsce do zbierania myśli i „bycia z samym sobą". Cisza jest odmładzająca.
  • Ciesz się ciszą po powrocie do domu. Zaplanuj choć jeden bezgłośny wieczór. Wyłącz dźwięki telefonu, zrezygnuj z telewizji i nie uruchamiaj żadnych dodatkowych urządzeń. Jeśli masz chętną do współpracy rodzinę, możecie zorganizować taki milczący wieczór wspólnie, jeśli jest to niemożliwe, warto postarać się wysłać gdzieś domowników choćby na kilka godzin, np. na kolację w mieście i do kina.
  • Ćwicz w skupieniu. Spróbuj treningu bez muzyki, czasopism czy telewizji. Jeśli to możliwe, podejmuj aktywność fizyczną w parku lub lesie. Cisza pomaga zwrócić uwagę na to, jak funkcjonuje ciało - oddychanie, napięcie mięśnie, postawa. Milczenie pozwala słuchać sygnałów organizmu, tj. kiedy zwolnić, biec szybciej, lub czy należy się wyprostować.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:20:20, 27-08-2012 CAS

    To się zgadza za głośno żyjemy ! Żyjąc w ciągłym hałasie tracimy słuch.

    Jeżeli masz problem ze słuchem przyjdź i zbadaj się za darmo, więcej na stronie centrumaparatow.com.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy