Strona głównaZdrowieJak zmienić dietę na zdrowszą?

Jak zmienić dietę na zdrowszą?

Każdego dnia mamy mnóstwo rzeczy, o których należy pamiętać. Jak w natłoku obowiązków nie zapomnieć o racjonalnym i zdrowym odżywianiu?
Jak zmienić dietę na zdrowszą? [© martine wagner - Fotolia.com] Najtrudniej wykonać pierwszy krok ku zmianie. Wykształcenie nowych przyzwyczajeń żywieniowych wiąże się przede wszystkim z uświadomieniem sobie, jak ważne jest dostarczanie do naszego organizmu zalecanych pięciu porcji warzyw, owoców lub soku. Kolejnym krokiem do sukcesu będzie odpowiednie zaprogramowanie dnia tak, by nie zapominać i konsekwentnie zjadać codziennie pięć zdrowych porcji. Wystarczy, że zapiszesz przypomnienie na kartce i umieścisz ją na lodówce, bądź w innym widocznym miejscu, albo nawet ustawisz przypomnienie w telefonie. W ten sposób, każdego dnia, będziesz informować siebie i swoją rodzinę o systematycznym sięganiu po naturalne witaminy zawarte w warzywach, owocach i sokach.

Warto także odwiedzać sklepy, gdzie zaopatrzysz się nie tylko w najpotrzebniejsze produkty, ale i takie, w których będzie szeroki wybór warzyw i owoców. Widząc stoiska pełne różnobarwnych darów natury czy też regały z sokami o różnorodnych smakach, szybko przypomnisz sobie o ich codziennym spożywaniu.

Zachętą do jedzenia warzyw i owoców oraz picia soków może być chęć poznania nowych smaków. Na dobry początek sięgnij po egzotyczne pyszności, których moc jest ukryta w sokach. Następnie zastanów się, jakich owoców lub warzyw jeszcze nigdy nie próbowałeś. Sporządź listę nieznanych smaków i postaraj się poznawać je po kolei. Wprowadzając nowe owoce i warzywa do swojej kuchni, urozmaicisz jadłospis całej rodziny i sprawisz, że codzienne posiłki staną się wędrówką przez kuchnie świata.

Warzywa i owoce najczęściej są stosowane jako dodatki do dań głównych. Nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że mogą one stać się nie tyle uzupełnieniem, ile podstawowym składnikiem posiłków. Z badań wynika, że Polki i ich rodziny nie spożywają odpowiedniej ilości warzyw, owoców i soków - przeciętnie jemy warzywa i owoce tylko 2 razy dziennie.

Rano, planując, co na siebie włożysz, pomyśl też o tym, co w ciągu dnia zjesz. W ten sposób nowym nawykiem stanie się dbanie o to, by każdego dnia zjadać pięć porcji warzyw, owoców lub soku.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:12:06, 26-06-2014 Brunek_L

  O moją dietę bardzo skrupulatnie dba moja żona. Muszę powiedzieć, że super gotuje i stara się wymyślać coraz to nowe potrawy. Na talerzu zawsze jest zielono i lekko. Mięso jem już tylko białe, dla zdrowia. Piję też dużo wody, chociaż wcześniej nie wiedziałem, że nawadnianie organizmu jest tak ważne. Minęły mi nawet zaparcia. Oczywiście nie bezpowrotnie, bo jeszcze czasami mam problem, ale to czopki załatwiają sprawę. 15 minut i po kłopocie.
  ... zobacz więcej
 • 19:31:31, 27-06-2014 ~gość: 95.49.126.xxx

  Brunek, jaki jest koszt takich czopków? Muszę się czymś poratować, jeżeli oczywiście nie ma przeciwwskazań żeby starsza osoba je stosowała?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Kosciol.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy