Strona głównaZdrowieJak zapobiegać wiosennym przeziębieniom?

Jak zapobiegać wiosennym przeziębieniom?

Wiosna niesie za sobą ponad czterokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych, niż jesień. Co robić, aby wzmocnić układ immunologiczny i ograniczyć możliwość wiosennego przeziębienia?
Jak zapobiegać wiosennym przeziębieniom? [© TheSupe87 - Fotolia.com] Przygotowujący się do lata organizm, zmienia powolny, zimowy rytm życia na bardziej dynamiczny. Sprzyja temu zarówno wzrastająca temperatura jak i stopniowo wydłużający się dzień. Niestety, układ immunologiczny w tym okresie jest jeszcze dość słaby.

Podstawowym zagrożeniem sprzyjającym wiosennym infekcjom jest bliski kontakt z osobą chorą w sytuacji, kiedy osłabiony długą zimą organizm jest jeszcze mało odporny. Niekorzystnie wpływają także: niedostosowanie ubioru do pogody, skutkujące przegrzaniem lub wychłodzeniem, a także nagły, duży wysiłek fizyczny, niewspółmierny do aktualnych możliwości.
Wiosenne przeziębienie jest często bagatelizowane, tymczasem katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała, obrzęk i ból gardła oraz ból głowy to sygnały, które zawsze trzeba traktować poważnie i skonsultować z lekarzem. Zaniedbanie leczenia na pozór błahej infekcji, może skutkować długotrwałymi powikłaniami, zwłaszcza u alergików, osób w podeszłym wieku oraz dzieci.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę pomiędzy 8 a 15 marca 2009 roku wyniosła 15 616 przypadków, podczas gdy w okresie 8-15 listopada 2008 roku - zaledwie 3 644 przypadki. Oznacza to, że przeciętna dzienna zapadalność mierzona na 100 tys. ludności, wyniosła 5,12 w marcu 2009 roku i jedynie 1,20 w listopadzie 2008 roku.

Aby uniknąć przeziębienia w okresie wiosny i wczesnego lata, należy systematycznie wzmacniać witalność organizmu. Można to robić stopniowo zwiększając aktywność fizyczną, co przyniesie ze sobą skutek w postaci odzyskania w ciągu wiosennych miesięcy dobrej kondycji. Odpowiednio dawkowany ruch wzmacnia układ immunologiczny, trzeba tylko pamiętać o jednym: forma aktywności musi być dostosowana do naszych możliwości i upodobań.

Wiosną szczególnie ważne jest również właściwe dopasowanie ubioru do pogody, co pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała. Warto podkreślić, że przegrzanie jest równie ryzykowne jak wychłodzenie. Dobra rada: ubieraj się „na cebulkę" - umożliwi to natychmiastowe dopasowanie się do zmiennej pogody.

Wiosenna dieta powinna być bogata w warzywa, ryby oraz błonnik, co nie tylko pomoże nam pozbyć się kilogramów nabytych podczas zimy, ale w sposób naturalny dostarczy organizmowi witamin oraz minerałów. Dobra rada: urozmaicaj dietę korzystając z coraz większej dostępności świeżych warzyw, korzystaj z mrożonek. Dobrym pomysłem jest także uprawianie własnego ziołowego ogródka.

Odbudowanie odporności warto wspomagać gotowymi preparatami pochodzenia roślinnego. Ważne jest jednak, by kupować je w aptece i stosować systematycznie.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:27:12, 16-09-2009 sarna2

    Ja imbir stosuję wszędzie , gdzie tylko możliwe. Kawa, herbata, rosół, sałatki warzywne. Jeśli się wypróbuje ile można go "dać" jest ok!. Wspaniale rozgrzewa, reguluje pracę przewodu pokarmowego.
    Oprócz imbiru, na przeziębienie stosuję moczenie nóg w b. gorącej wodzie, następnie smaruję nogi oliwką i zakładam skarpety. Pomaga!
  • 19:30:11, 16-09-2009 Nika

    A ja w czasie przeziebienia robię rosół/koniecznie gotowany 1,5 godziny na wolnym ogniu/,do którego dodaję starty świeży imbir i podaję do picia choremu.Świetnie rozgrzewa i zabija bakterie.
  • 20:15:38, 16-09-2009 antyla

    Różyczko, imbir i kardamon można kupić suszony, mielony w paczuszkach-już gotowy do spożycia. Taką miksturkę najlepiej pić wieczorem przed pójściem do łóżka, bardzo wygrzewa. Można stosować również imbir świeży, który obecnie można wszędzie kupić, ma silniejsze działanie. A jeśli chodzi o smak, to cóż , jak większość lekarstw nie za dobry( przynajmniej dla mnie), ale można wypić. Jako przyprawa w małych ilościach do kawy, herbaty czy sałatek jest w smaku dobra.Pozdrawiam i życzę zdrowia
  • 20:21:28, 16-09-2009 Nika

    Do herbaty wystarczą 2 plasterki świeżego imbiru.Całkiem przyzwoity smak.
  • 20:26:06, 16-09-2009 frida

    Dzień dobry wieczór, ja powiem tylk otyle po przeczytaniu niektórych komentarzy ... ech!!! Trzeba wziąść też pod uwagę fakt, że każdy z nas był nowy na forum i ma prawo się pogubić, czasem pomylić...tym bardzie,że NEtinka napewno chciałą otworzyc swój pierwszy post... a czy to wiosna czy jesień, oby dwie pory narażone są na przeziębienia... takim sposobem to się odstrasza nowych użytkowników niż im pomaga..

    Pozdrawiam a ja może skorzystam z imbiru z rosołkiem.
  • 20:26:55, 16-09-2009 Alsko

    Tu jest dużo i niegłupio o imbirze:
    http://www.poradnikzdrowie.pl/zywien...bir_33621.html
  • 20:30:15, 16-09-2009 rossa

    Cytat:
    nika
    Do herbaty wystarczą 2 plasterki świeżego imbiru.Całkiem przyzwoity smak.

    Dziewczyny drogie, to ja tyle lat żyję na tym świecie i nie wiem jak wygląda imbir. Zupełnie jak u Moliera pan Żarden (?) nie wiedział, że mówi prozą. Jutro na zakupach cała moja uwaga będzie się koncentrować na imbirze.
  • 20:34:18, 16-09-2009 Scarlett

    Grzane piwko imbirowe - świetnie rozgrzew a
  • 20:38:27, 16-09-2009 frida

    Hahah Sagulko masz rację piwko z imbirkiem mniam,mniam.... aż mi ślinka poleciała
  • 21:18:41, 16-09-2009 Janczar

    Cytat:
    sagula
    Grzane piwko imbirowe - świetnie rozgrzew a

    Jeszcze lepiej rozgrzewa nalewka imbirowa.
    Ale nie wszyscy mogą wypić.
    A latem też można się przeziębić, więc temat jest uniwersalny.

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy