Strona głównaZdrowieJak zapobiec niedoborom testosteronu

Jak zapobiec niedoborom testosteronu

Z andropauzą wiąże się spadek poziomu męskich hormonów. To zaś negatywnie wpływa na liczne funkcje organizmu mężczyzny. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, można jednak spowolnić jego postępowanie. Tak jest podobnie w przypadku ilości testosteronu - styl życia może mieć znaczny wpływ na poziom tego hormonu w organizmie dojrzałego mężczyzny.
Jak zapobiec niedoborom testosteronu [©  Thomas Perkins - Fotolia.com] Objawy niedoboru testosteronu to:

- zmęczenie
- depresja,
- dysfunkcje erekcji,
- obniżone libido,
- zyskiwanie na wadze,
- słabość mięśni,
- osteoporoza i niska gęstość kości

Poniższe wskazówki pomogą utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu:

Postaw na steki

Białko zwiększy poziom dopaminy i noradrenaliny - substancji chemicznych, które mają wpływ na pobudliwość seksualną. Cynk zawarty w steku wołowym również okazuje się tu pomocny, minerał ten pomaga zwiększyć libido przez podniesienie poziomu testosteronu, jak również zmniejszenie produkcji prolaktyny, hormonu, który może obniżać odczuwanie podniecenia.

Czas na przekąskę

Kilka garści migdałów, orzeszków ziemnych, bądź orzechów włoskich każdego dnia może pomóc utrzymać wysoki poziom testosteronu. Badania wykazały, że mężczyźni, których dieta jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (a takie znajdują się własnie we wspomnianych produktach), mają wyższy poziom testosteronu niż pozostali.

Odwiedź siłownię

Badanie przeprowadzone w Weill Medical College przy Cornell University wykazały, że im lepiej zbudowani są mężczyźni, tym mniejszy spadek poziomu testosteronu ich dotyczy. Budowanie masy mięśniowej jest świetnym sposobem na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, ponieważ powoduje to spalanie kalorii nawet wtedy, gdy nie jesteś na siłowni.

Zjedz coś zielonego

Brokuły, kapusta i brukselka są bogate w indol-3-karbinol, związek, który hamuje proces przekształcania testosteronu w estrogen.

Ogranicz picie alkoholu

Alkohol tłumi produkcji testosteronu. Mężczyźni nie powinni wypijać więcej, niż 20 jednostek alkoholu tygodniowo (1 jednostka = około 8 gramów czystego alkoholu), kobiety - nie więcej niż 14.

Jednostka alkoholu to:

250 ml piwa
1 lampka wina (125ml)
1 kieliszek wódki (25ml)

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:05:56, 22-03-2011 ~gość: 79.186.98.xxx

    Mój mąż przeżywa podobne objawy i nie wiem jak mu pomóc
  • 19:35:19, 23-03-2011 Zytka 58

    Przede wszystkim iść do lekarza rodzinnego lub endykrynologa i zrobić badania z określeniem cholesterolu i poziomu testeronu./ Prywanie kosztuje to 25pln/Panowie (szczególnie ci w starszym wieku) powinni przynajmniej raz na dwa lata skontrolować prostatę, wykonać EKG serca oraz zgłosić się na badania krwi.Zacząć przygodę ze sportem np od spacerów, joggingu, jazdy na rowerze, czy porządki w domu lub przekopania ogródka. Do tego odpowiednie odżywianie i po problemie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy