Strona głównaZdrowieJak zapewnić sobie dobry sen - wybierz odpowiedni materac

Jak zapewnić sobie dobry sen - wybierz odpowiedni materac

Czas to pieniądz. W myśl tego powiedzenia, zdarza się rezygnować ze snu, by jeszcze więcej i dłużej pracować. To błąd - alarmują lekarze i psychologowie. O jakości naszego codziennego życia w dużej mierze decyduje bowiem dobrze przespana noc.
Podczas snu rytm serca, ciśnienie, oddech, cała praca organizmu- wszystko się normuje. Jest to czas na wypoczynek dla mózgu - mówi doktor Aneta Karpowicz. - Jeśli śpimy za mało, naturalną reakcją obronną organizmu jest głęboki stres, spowolnienie myślenia, a także funkcji poznawczych i emocjonalnych. Zaburzenia tego typu skutkują obniżeniem wydajności w pracy nawet o połowę.

Jaka jest więc recepta na dobrze przespaną noc? Przydatne mogą się okazać domowe sposoby. Ziołowa herbata przed snem, ciepła kąpiel, czy – w miarę możliwości - spacer na świeżym powietrzu. Jednak są to kwestie, którymi trzeba się zająć już bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Natomiast sprawą priorytetową jest właśnie samo łóżko, a właściwie odpowiednio dopasowany materac. „Niesłusznie traktowany często po macoszemu, ma ogromny wpływ na to, czy budzimy się z uśmiechem, dlatego warto wybrać taki, na którym podczas snu efektywnie zregenerujemy swoje siły,” zaznacza doktor Karpowicz.

Oczywiście z jakością bywa różnie. Czym więc należy się kierować przy wyborze materaca? Przede wszystkim jego elastycznością. Eksperyment, który przeprowadzili naukowcy z ośrodków medycznych w Hiszpanii, na kilkuset osobach uskarżających się na bóle pleców, przyniósł interesujące wyniki. Okazuje się, że dla naszego kręgosłupa najkorzystniejsze jest spanie na materacu o średnim stopniu twardości. Jednak każdy z nas ma indywidualne potrzeby i oczekiwania. Dlatego najlepiej dobrze przetestować materac osobiście w sklepie i sprawdzić, na którym nam najwygodniej.

Biorąc pod uwagę powyższe wskaźniki, łatwiej podjąć trafną decyzję. Jedni wybiorą twarde materace z wkładem kokosowym, inni postawią na dopasowujące się do kształtu ciała sprężyny kieszeniowe. Elastyczność, przewiewność, komfort- oto najważniejsze kryteria wyboru materaca, który zapewni nam zdrowy, mocny sen. Pośrednio jest on zarazem gwarancją wydajnej, wykonywanej z energią i satysfakcją pracy. W końcu w zdrowym ciele nie tylko zdrowy duch, ale też bardziej chłonny umysł.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 10:56:00, 23-09-2011 MateracDoSpania.pl

  Prawda jest taka, że na dobrze dopasowany materacu można się wyspać w 6 godzin. Wstać wypoczętym i wyspanym, jednak gdy materac jest źle dopasowany... to nawet po 12 godzinach snu możemy wstać połamani i niewyspani.
 • 15:44:51, 15-07-2013 MateracMania

  Dobry materac to dobry sen, tak więc sprawa jest prosta i oczywista. Zresztą poczytajcie sami http://bejto-materace.pl/pl/content/8-jaki-wybrac-materac
 • 19:22:22, 26-07-2013 Katarzyna i Jerzy

  Najlepiej to sobie przypomnieć jakieś przyjemne chwile i wizualizować, człowiek przyjemnie sobie odpływa i myśli sie nie kołaczą.
 • 20:37:16, 14-10-2019 Limonkaa

  Owszem trzeba dopasować materac odpowiedni do swoich potrzeb. Czasami nawet zamiast materaca zwykłego potrzebujemy coś medycznego. Za taki materac zapłacilibyśmy wtedy całkiem sporo, ale możemy wynająć dzisiaj wszelkiego typu materace medyczne chociażby tutaj https://wypozyczalniaimed.pl/materace . A koszt wynajmuj takiego materaca jest niezwykle niski.
 • 22:08:08, 30-01-2020 seniorita18

  Ogólnie należy wybierać materac który jest przede wszystkim wygodny. Ja postawiłam na materace https://godre.pl/Materace-na-wymiar/...ozka-do-spania i jestem zdania, że jak najbardziej taki materac jest wart tego aby go mieć u siebie.
 • 13:54:26, 13-03-2020 thiel.mabelle

  Jestem ciekawa, czy ktoś z Was śpi na łóżku wodnym.
 • 17:47:47, 25-03-2020 ullrich.destiny

  Kupiłam ostatnio świetne poduszki przeciwalergiczne, teraz mój sen jest czymś dla nie wyjątkowym.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć