Strona głównaZdrowieJak zapewnić sobie dłuższe życie cz. III

Jak zapewnić sobie dłuższe życie cz. III

Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
  • Sok z granatów szczególnie polecany
© vali_111 - Fotolia.comSzklanka soku z granatów wypijana codziennie może spowolnić akumulację płytki miażdżycowej w tętnicach aż o połowę, mówią izraelscy badacze. Poza tym zmniejsza poziom "złego" cholesterolu, dlatego też napój zyskał aprobatę organizacji Heart UK. Wstępne badania sugerują, że granat może być również skuteczny w zwalczaniu komórek rakowych, ale uczeni zaznaczają, że potrzeba dodatkowych testów laboratoryjnych w celu potwierdzenia wspomnianych ustaleń.
  • Korzystaj ze schodów
© Christopher Nuzzaco - Fotolia.comO ile nie musisz dostać się naprawdę wysoko, np. na czterdzieste piętro - skorzystaj ze schodów rezygnując z windy. Taki „trening" może być dobrym wstępem do nowego, aktywnego stylu życia. Badania wykazały, że korzyści z wchodzenia po schodach obejmują poprawę układu krążenia, silniejsze nogi i, jeśli robisz to dość często, szczuplejszą figurę.
  • Śniadanie to podstawa
© kentoh - Fotolia.comZ dwóch badań naukowców z Harvard Medical School wynika, że ludzie, którzy rezygnują ze śniadań, są cztery razy bardziej narażeni na otyłość i mają o wiele większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Dietetycy szczególnie polecają na śniadanie produkty pełnoziarniste, mleko o niskiej zawartości tłuszczu i owoce. Taki posiłek zapewnia stałe uwalnianie glukozy do krwi i sprawia, że rzadziej sięga się po słodkie lub tłuste drugie śniadanie. Obfite śniadanie może też wzmocnić układ odpornościowy, uważają naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff, którzy wykazali, że osoby nie jedzące śniadań częściej zapadały na przeziębienie i grypę.
  • Pielęgnuj przyjaźnie
© auremar - Fotolia.comIstnieje wiele dowodów na to, że ludzie tworzący i zachowujący bliskie relacje społeczne są zdrowsi niż samotnicy. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin sądzą, że znają przyczynę takiego status quo. W badaniu z udziałem 74 kobiet w wieku 61 - 90 lat, odkryto związek między posiadaniem dobrych znajomych i niskim poziomem we krwi cytokin o nazwie interleukina-6; Duża ilość białka tego rodzaju jest związana z szeregiem chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Alzheimera i nowotwór.
  • Jeśli opalenizna, to sztuczna...
© Africa Studio - Fotolia.comNie chodzi o rekomendację wizyty w solarium, ale odpowiedni krem do twarzy. Opalona skóra wygląda szczuplej i pozwala ukryć szpecące przebarwienia. Jednakże nadmierne opalanie się czy to z udziałem słońca, czy lamp w solarium, może prowadzić zarówno do przedwczesnego starzenia się, jak i zagrożenia zdrowia. Warto sięgnąć więc po nawilżający i chroniący przed szkodliwym oddziaływaniem samoopalacz, który nada skórze ładny koloryt i będzie działał odżywczo.
  • Chroń serce pijąc... wino
© jirkab - Fotolia.comRozliczne badania, których wyniki opublikowano w przeróżnych czasopismach w ciągu ostatnich dwóch dekad potwierdzają, że miłośnicy czerwonego wina mogą codziennie swobodnie smakować ulubiony trunek. Uważa się, że czerwone wino odpowiada za tzw. francuski paradoks. Od dawna uczeni zastanawiali się, dlaczego Francuzi, których styl życia jest podobny do prowadzonego przez innych Europejczyków, rzadziej chorują i umierają z powodu choroby niedokrwiennej serca. Wśród badań, które uzasadniały ten pozorny paradoks, wymienia się te opublikowane w czasopiśmie „Lancet" w 1992 roku. Testy obejmowały 30 tysięcy Francuzów. Okazało się, że u osób pijących dwa do pięciu kieliszków wina dziennie prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób serca i układu krążenia jest mniejsze o około 30% w porównaniu z osobami, które stronią od opisywanego trunku.
  • Pamiętaj o zmianie szczoteczki do zębów
© Anna Omelchenko - Fotolia.comWybierz miękką lub o średniej twardości szczoteczkę z małą główką i wymieniaj ją co dwa do trzech miesięcy, jeśli włókna stają się rozczapierzone, radzi British Dental Health Foundation. Zużyte szczotki nie czyszczą zębów prawidłowo i mogą uszkodzić dziąsła. Poleca się też szczoteczki elektryczne, które „wykonują pracę" za nas i mają czujniki kontrolujące nacisk podczas mycia. Dlaczego to tak ważne? Badania wykazały, że ludzie, którzy nie dbają o właściwą higienę jamy ustnej, są bardziej narażeni na choroby serca w porównaniu do tych, którzy szczotkują zęby dwa razy dziennie.

Zobacz też:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy