Strona głównaZdrowieJak rozpoznać, że brak ci witaminy C? Główne objawy

Jak rozpoznać, że brak ci witaminy C? Główne objawy

Witamina C (kwas askorbinowy) jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, której organizm potrzebuje do wielu różnych procesów. Ponieważ nie możemy jej gromadzić, łatwo o niedobory i trzeba sobie jej regularnie dostarczać. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że w twojej diecie jest za mało witaminy C.
Jak rozpoznać, że brak ci witaminy C? Główne objawy [Fot. bit24 - Fotolia.com]
jest niezbędna do wzrostania tkanek i procesów odbudowy zniszczonych ich części. Pomaga w produkcji kolagenu, który jest niezbędnym budulcem skóry, naczyń krwionośnych, tkanki chrzęstnej, więzadeł i ścięgien. Poza tym potrzebujemy jej gojenia się ran, wchłaniania żelaza i utrzymania zdrowia kości. Co więcej, stanowi ona też silny przeciwutleniacz, więc zmniejsza uszkodzenia powodowane przez wolne rodniki, co osłabia ryzyko wielu chorób, m. in. chorób serca i nowotworów. Kobiety potrzebują co najmniej 75 mg witaminy C dziennie, mężczyźni zaś 90 mg. Łatwo jest spełniać te normy, bo miseczka brokułów lub truskawek to średnio 85 mg witaminy C. Niemniej, powszechna obecnie dieta jest uboga w warzywa i owoce, dlatego nie wszyscy przyjmują odpowiednie dawki kwasu askorbinowego. Oto główne symptomy niedoborów:

Krwawią dziąsła

Dziąsła potrzebują (do którego produkcji potrzebna jest witamina C), a bez jego odpowiedniej ilości są bardziej wrażliwe. Mogą też częściej krwawić, ponieważ witamina C jest niezbędna dla dobrego gojenia się ran. Badania wykazały, że zalecany poziom tej witaminy zmniejsza stany zapalne dziąseł.

Łatwe tworzenie się siniaków

powstają, kiedy małe naczynia krwionośne przy powierzchni skóry pękają, co naturalnie zdarza się w wyniku upadku czy uderzeniu. Jeśli jednak pojawiają się nadmierne lub niewyjaśnione czerwonawo-purpurowe ślady na skórze, mogą wskazywać na niedobór witaminy C w diecie i spowodowane tym osłabienie naczyń włosowatych.

Suche rozdwajające się włosy

To także wina niedostatku kolagenu, który odpowiada za siłę i zdrowie włosów. Brak witaminy C przekłada się zatem na osłabienie, matowienie, wysuszenie i rozdwajanie włosów.

Spowolnione gojenie się ran

Ponownie - odpowiedzialna jest za to niedostateczna ilość kolagenu, który stanowi tkankę łączną i umożliwia gojenie się ran. Narastanie nowej, zdrowej tkanki jest jednak utrudnione, gdy brakuje witaminy C. Co więcej, kwas askorbinowy działa antyoksydacyjnie i wzmacnia , co również sprzyja szybszemu zanikaniu uszkodzeń ciała.

Zmęczenie

Witamina C pomaga organizmowi wchłaniać żelazo, jeśli więc jej brakuje, z dużym prawdopodobieństwem brakuje również tego pierwiastka, a objawami tych niedoborów jest oraz osłabienie nastroju. Badania wykazały, że suplementacja witaminą C znacząco poprawi .

Krwiawienie z nosa

Jeśli pojawia się od czasu do czasu bez znanej przyczyny, może być oznaką słabych naczyń krwionośnych. Niedobór witaminy C ma związek ze niedostateczną ilością kolagenu, co nadwątla naczynia powodując ich pękanie i krwawienie.

Nieoczekiwany przyrost wagi

Niedostateczna dawka witaminy C w krwioobiegu oznacza zwiększenie odkładania się tłuszczu. Wszystko dlatego, że wpływa ona na zdolność organizmu do wykorzystania tłuszczu jako źródła energii, zarówno podczas ćwiczeń, jak i odpoczynku. Testy dowiodły, że kobiety i mężczyźni stosujący dietę niskotłuszczową mieli więcej tkanki tłuszczowej, jeśli cechowały ich niedobory witaminy C niż osoby o odpowiednie dawce tej witaminy.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy