Strona głównaZdrowieJak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Co powinniśmy wiedzieć o rezonansie magnetycznym? Kto może bez obaw wykonać takie badanie, a kto powinien go unikać? Jak odpowiednio się do niego przygotować? – z takimi rozterkami borykają się pacjenci zanim trafią do pracowni radiologicznej. Warto zapoznać się z zasadami, które obowiązują przy tym niezwykle ważnym badaniem.
Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? [Fot. DedMityay - Fotolia.com] daje ogromne możliwości w diagnostyce obrazowej, to jedna z najdokładniejszych metod pozwalających stwierdzić choroby układu nerwowego, ale nie tylko. Rezonans ułatwia także rozpoznanie nowotworów w początkowym etapie, dlatego jest coraz powszechniej stosowany i zalecany przez specjalistów.

Badanie umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów narządów i tkanek w organizmie bez zastosowania promieniowania rentgenowskiego. Wykorzystuje się tu silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer - wszystkie umożliwiają rozpoznanie potencjalnych urazów lub chorób. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, zanim pojawimy się w pracowni MR (skrót od Magnetic Resonance) .

Rezonans magnetyczny może być wykonywany z kontrastem lub bez. Ta pierwsza opcja dotyczy osób z podejrzeniem chorób układu nerwowego (np. , nowotwory mózgu, udary), guza serca, płuc, chorób naczyń krwionośnych, nowotwory narządów rozrodczych u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn i przy urazach stawów i wiązadeł.

Jeśli pacjent zapisany jest na MR z kontrastem powinien nie wcześniej niż 7 dni przed badaniem należy oznaczyć poziom kreatyniny z krwi. W dniu badania powinien minimum na 6 godzin przed badaniem nic nie jeść, dopuszczalna jest woda niegazowana, ale też nie później niż 2 godziny przed badaniem. 48 godzin przed badaniem należy wstrzymać przyjmowanie leków na cukrzycę i tarczycę.

To nie wszystko – przed badaniem MR z pewnością pojawi się pytanie o metalowe elementy zarówno na ciele, jak i w ciele. Należy więc bezwzględnie poinformować lekarza lub technika o przebytych zabiegach ortopedycznych (śruby, metalowe ). Przeciwwskazaniem są również elementy elektroniczne wszczepione na stałe: rozrusznik serca, aparat słuchowy i inne urządzenia, których na czas badania nie można odłączyć.

U kobiet w I trymestrze ciąży, decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz radiolog w porozumieniu z ginekologiem prowadzącym ciążę. Przeciwwskazaniem może być, choć nie musi, także tatuaż w miejscu poddawanym badaniu.

CM Medyceusz

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy