Strona głównaZdrowieDiagnostyka obrazowa - jak wybrać najlepszą placówkę?

Diagnostyka obrazowa - jak wybrać najlepszą placówkę?

Każdy, kto musiał zdobyć skierowanie na tomografię czy rezonans magnetyczny, wie jak problematyczne to obecnie zadanie. Coraz dłuższe kolejki do lekarzy specjalistów coraz częściej zmuszają do korzystania z możliwości oferowanych przez prywatne centra diagnostyczne, te zaś prześcigają się w swoich ofertach, kusząc atrakcyjnymi cenami czy lokalizacją. Jak wybrać najlepszą placówkę diagnostyki obrazowej, by mieć pewność trafności diagnozy i profesjonalnego podejścia?
Diagnostyka obrazowa - jak wybrać najlepszą placówkę? [© Alexandr Potapov - Fotolia.com] Zdobycie skierowania na tomografię i stało się w ostatnich czasach niezwykle problematyczne. Od 2010 r. wystawić je może bowiem jedynie specjalista. Na wizytę do neurologa w publicznych przychodniach czekać trzeba nawet do pół roku. Nic więc dziwnego, że coraz częściej korzystamy z możliwości oferowanych przez prywatną służbę zdrowia. Szukając centrum diagnostycznego często decydujemy się na placówkę, która położona jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania lub oferuje usługi w atrakcyjnych cenach. Wynika to z wielu czynników, takich jak sytuacja finansowa, stan zdrowia utrudniający lub wręcz uniemożliwiający dłuższe podróże czy też problemy natury logistycznej. Nikt z nas jednak nie chciałby dopuścić do sytuacji w której pomimo poświęconego czasu i pieniędzy spotkamy się nieprofesjonalną obsługą czy błędną diagnozą. Dlatego, o ile mamy taką możliwość, naszą decyzję powinniśmy dokładnie przemyśleć, kierując się najwyższą jakością i dbałością o odpowiednią opiekę nad pacjentem. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno i nie warto na nim oszczędzać.

Na co należy zatem zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia kadra lekarzy i techników. Niezwykle istotny jest również nowoczesny sprzęt oraz zastosowanie innowacyjnych technologii. W połączeniu z doświadczeniem personelu zagwarantuje nam to szybką i trafną diagnozę, dzięki której jak najszybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie leczenie. Jakość usług możemy zweryfikować m.in. dzięki przyznanym placówce certyfikatom i wyróżnieniom. Powinny być one dostępne do wglądu na stronie internetowej danego centrum diagnostycznego. Kolejną cechą świadczącą o renomie, jest wybór danego centrum przez lekarzy jako miejsce szkoleń w zakresie danej specjalizacji.

- Pacjent to nie to samo co klient. Przy pracy z pacjentami liczy się indywidualne podejście, wiedza podparta wieloletnim doświadczeniem oraz umiejętność wyjścia naprzeciw danym potrzebom – mówi Aldona Giec-Lorenz Dyrektor ds. Medycznych HELIMED Diagnostic Imaging.

Doświadczenie oraz wykorzystanie odpowiednich technologii diagnostycznych są szczególnie ważne w przypadku tomografii i rezonansu magnetycznego. To właśnie te badania, ze względu na nieinwazyjność oceny zmian, obrazowanie w czasie rzeczywistym czy możliwość otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, są potężną bronią współczesnej diagnostyki. O wysokim prestiżu danej placówki w tych specjalnościach świadczyć może możliwość wykonywania badań wysokospecjalistycznych, takich jak spektroskopia rezonansu magnetycznego czy koronarografia z oceną funkcji serca.

- Najwyższej klasy urządzenia pozwalają na uzyskanie obrazu naświetlanej warstwy przekroju grubości kilku milimetrów. Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego wiele przekrojów można następnie połączyć w jeden trójwymiarowy obraz danego narządu – tłumaczy Artur Grochowski Dyrektor NZOZ HELIMED w woj. opolskim.

W obecnych czasach niezwykle istotne dla pacjentów staje się szybkie i sprawne pozyskiwanie informacji za pośrednictwem Internetu. Każde centrum diagnostyczne stawiające sobie za cel ułatwienie potencjalnym odbiorcom kontaktu z placówką wprowadza interaktywne rozwiązania takie jak e-rejestracja czy mobilna wersja witryny internetowej. Często na stronach www można znaleźć również porady medyczne czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Kontakt internetowy nie musi się jednak ograniczać do informowania.

Nie wszyscy mają możliwość skorzystania z niepublicznych placówek diagnostycznych. Jeśli jednak mamy taki wybór, warto upewnić się, że powierzymy nasze zdrowie w ręce najlepszych specjalistów. Nie warto działać pochopnie, od odpowiedniej diagnozy zależeć może bowiem nie tylko nasze zdrowie ale i życie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy