14-12-2018
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Część popularnych obecnie diet skutkuje dość szybką utratą na wadze, ale mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Aby organizm mógł dobrze fizycznie i psychicznie funkcjonować, potrzebuje wielu różnych składników odżywczych, jeśli zaś się je ogranicza, aby schudnąć, można jednocześnie nieświadomie narazić się na problemy zdrowotne, w tym osłabienie poznawcze.
Pewne restrykcyjne diety wymagają rezygnacji lub znacznego ograniczenia określonych składników, na tym polega m. in. dieta mięsna czy ketogeniczna. Jednakże, chociaż takie sposoby odżywiania się mogą dać imponujące efekty , jednocześnie mogą mieć negatywny wpływ na nasz mózg i emocje.
Badania wykazały, że węglowodany dostarczają mózgowi glukozy, która jest niezbędna zarówno dla prostych, jak i złożonych zadań. Jej niedobór przekłada się także na osłabienie nastroju. Jak wynika z testów, osoby, które mają w diecie zbyt niskie ilości , doświadczają zarówno osłabienia , jak i nasilenia problemów emocjonalnych. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba serwować sobie pełne węglowodanów czy słodkie bułki, ale warto umieścić w jadłospisie wieloziarniste produkty oraz warzywa i owoce, które dostarczą zdrowszych wersji tych składników.
To nie wszystko. W przypadku bezwzględnego odmawiania sobie określonych dań nasze myśli koncentrują się właśnie na tym „zakazanym owocu" - potrawy, które wcześniej były uznawane za przeciętnie smaczne, nagle wydają się niezwykle apetyczne, co dodatkowo utrudnia trzymanie się wybranej diety.
Co więcej, zbyt restyrykcyjne menu sprzyja rozwojowi . Badania dowiodły, że nadto rygorystyczna dieta może oznaczać wyższe ryzyko problemów z właściwym odżywianiem się. Takie wymagające sposoby jedzenia oznaczają np. ignorowanie naturalnego uczucia głodu i sytości. W efekcie łatwiej dochodzi do rozwoju obsesyjnego traktowania diety i związanych z tym zaburzeń emocjonalnych. Eksperci ustalili, że ludzie mający bardzo restrykcyjne jadłospisy częściej wykazywali objawy zaburzeń odżywiania oraz silny niepokój o wygląd swojego ciała.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »