Strona głównaZdrowieJak odżywiają się Polacy?

Jak odżywiają się Polacy?

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o pogarszającym się stanie odżywiania ludzi i narastającym problemie otyłości. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że obecnie na świecie jest ponad bilion osób dorosłych z nadwagą, z czego przynajmniej 300 milionów jest otyłych. Wśród kluczowych powodów wymienia się zwiększoną konsumpcję wysokokalorycznych oraz bogatych w tłuszcze i cukry produktów żywnościowych, a także zmniejszoną aktywność fizyczną.
Jak odżywiają się Polacy? [© teressa - Fotolia.com] Coraz częściej przypomina się także o problemie otyłości wśród dzieci. Szacuje się, że około 22 milionów dzieci poniżej piątego roku życia jest grubych. Choć na tle Europy Polska nie wypada najgorzej, problemy niezdrowego jedzenia i zaburzeń wagi - zarówno u dzieci, jak i u dorosłych - dotyczą także naszego kraju.

W związku z powyższym problemem Centrum Badania Opinii Społecznej podjęło próbę opisu zachowań oraz nawyków żywieniowych Polaków. W analizie uwzględniono nie tylko to, co respondenci jedzą na co dzień, ale również jak oni sami postrzegają swoja dietę. Zdecydowana większość Polaków we własnej ocenie odżywia się zdrowo lub nawet bardzo zdrowo. Do osób w swojej opinii odżywiających się zdrowo należą przede wszystkim badani powyżej 55. roku życia, przedstawiciele kadry kierowniczej, specjaliści z wyższym wykształceniem, średni personel oraz gospodynie domowe. Świadomość niezdrowego stylu żywienia cechuje przede wszystkim osoby młode, poniżej 25. roku życia, mieszkańców największych miast, robotników niewykwalifikowanych, rencistów i bezrobotnych. Jednak subiektywna ocena własnego stylu odżywiania nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w faktach.

Co jedzą Polacy?

W publikowanych w Polsce zaleceniach dotyczących zasad zdrowego żywienia wymienia się spożywanie co najmniej trzech posiłków dziennie, w tym obowiązkowo śniadania. Nie zaleca się natomiast podjadania między posiłkami. Wyjątek stanowią owoce i warzywa, które powinny stanowić składnik każdego posiłku, a także przekąskę między posiłkami. Dlatego badani zostali zapytani o ich zwyczaje żywieniowe, zarówno te wyznaczane przez zalecenia dietetyków, jak i inne, będące nierzadko efektem pośpiesznego trybu życia i wprowadzenia nowych form dostarczanej żywności. Należą do nich między innymi żywienie się w barach szybkiej obsługi, spożywanie półproduktów i gotowych dań oraz zamawianie posiłków z dostawą do domu.

Większość ankietowanych zachowuje się zgodnie z zaleceniami dotyczącymi minimalnej liczby posiłków dziennie. Prawie tyle samo osób deklaruje zjadanie codziennie rano śniadania. Z drugiej strony, niepokojący jest fakt, iż co piąty Polak rezygnuje z porannego posiłku, a co czwarty nie ma miejsca w swoim jadłospisie nawet na trzy dania dziennie. Można wnioskować, że o stylu spożywania posiłków decyduje raczej tryb życia niż uwarunkowania społeczne.

Z uzyskanych deklaracji wynika, że co dwunasty badany codziennie jada swój główny ciepły posiłek poza domem, co jedenasty zaś stołuje się na mieście kilka razy w tygodniu. Nieliczni często żywią się w barach i restauracjach szybkiej obsługi typu McDonald's czy KFC. Częściej natomiast respondenci przyznają się do kupowania dostępnych w sklepach półproduktów i gotowych dań. Najrzadziej stosowanym rozwiązaniem jest zamawianie dań z dostawą do domu - jedynie siedmiu na stu respondentów korzysta z tego typu usług kilka razy w miesiącu, pozostali - jeszcze rzadziej.

Spośród wszystkich poruszanych kwestii jednym z największych grzechów Polaków jest jedzenie tuż przed snem. Wielu ankietowanych przyznaje, że codziennie jada bardzo późną kolację. Natomiast jednej trzeciej ankietowanych nie zdarza się jeść tuż przed snem. Chociaż jedzenie owoców między posiłkami w Polsce nie należy do rzadkości, zdecydowana większość respondentów sięga po nie znacznie rzadziej, niż nakazują zalecenia żywieniowe.

Niepokojąca jest informacja o tym, że blisko co czwarty badany konsumuje w ciągu dnia owoce prawdopodobnie nie częściej niż raz na tydzień.
Zdecydowanie częściej po owoce między posiłkami sięgają kobiety niż mężczyźni. Ponadto częściej od innych w ten sposób zaspokajają swój głód w ciągu dnia przedstawiciele średniego personelu i technicy, rolnicy, emeryci, a także uczniowie i studenci. Najrzadziej owoce jadają bezrobotni.

Z deklaracji respondentów wynika, że spożywanie między posiłkami słodyczy i pieczywa cukierniczego jest na szczęście rzadsze niż jedzenie owoców. Wciąż jednak co czwarty badany sięga po słodkości codziennie, w tym trzech na stu - nawet kilka razy dziennie. Zdecydowanie rzadziej Polacy jedzą chrupki i chipsy, a ponad połowa badanych wcale po nie sięga. Zgodnie z przypuszczeniami, najczęstszymi konsumentami tego typu produktów są osoby w wieku od 18 do 24 lat. Co ósmy badany w tym wieku codziennie „przegryza" chrupki lub chipsy.
 
Strony : 1 2

Anna Kotnowska / CBOS

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:32:37, 09-01-2011 Janko48

    babcia mówiła ,ze o jedzeniu decydują nawyki wyniesione z domu .Nie raz pytam siebie .Co mam ,jeść ,co mogę jeść by być zdrowym ,sprawnym? Czy da się uporządkować to wszystko w tabele ..?
    Każdy z nas jest indywidualnością. PONOĆ nie ma dwóch takich samych osób Nawet klon nie może być taki sam. No to jest chyba podobnie z naszym jedzeniem . KAŻDY Z NAS MA INNE POTRZEBY ŻYWIENIOWE .
    Ja siedzący przy komputrze też . Bo mam inną wagę ,inny wzrost,inne warunki pobytu /o DNA nie wspominam./ W artykule jest dużo o nawykach kulturowych i zachowaniach pod wpływem ,emocji,kubków smakowych , zachowań rodzinnych i środowiskowych . CAŁE SZCZĘŚCIE ,ŻE NAWYKI MOŻNA ZMIENIĆ. Więc zmieniajmy ,ale mądrze ... Na początek : przestańmy kupować produkty ze względu na ładny wygląd.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy