Strona głównaZdrowieIntensywne obniżanie ciśnienia łagodzi uszkodzenia w mózgu seniorów

Intensywne obniżanie ciśnienia łagodzi uszkodzenia w mózgu seniorów

U ludzi w podeszłym wieku z nadciśnieniem, którzy dzięki lekom utrzymywali dobowe skurczowe ciśnienie krwi na poziomie około 130 mm Hg przez trzy lata, nagromadzenie szkodliwych zmian w mózgu było o wiele mniejsze w porównaniu z osobami o wyższym ciśnieniu.
Intensywne obniżanie ciśnienia łagodzi uszkodzenia w mózgu seniorów [fot. Adriano Gadini from Pixabay]
Zmniejszenie niekorzystnych zmian nie przełożyło się na znaczącą poprawę mobilności i , według uczonych jednak to dlatego, że trzy lata jest zbyt krótkim okresem, aby takie korzyści stały się widoczne.

- Sądzę, że to ważne odkrycie kliniczne i daje nadzieję dla osób starszych z chorobami naczyniowymi mózgu i - mówi prof. William B. White z Uniwersytetu Connecticut. - Dzięki intensywnej 24-godzinnej terapii ciśnienia krwi zmniejszyliśmy narastanie uszkodzeń mózgu o 40 procent w ciągu zaledwie trzech lat. W dłuższym okresie taka intensywna redukcja ciśnienia będzie miała istotny wpływ na funkcjonowanie seniorów - dodaje.

Ograniczając dopływ krwi do mózgu, choroba naczyń mózgowych powoduje stopniowe narastanie zmian i prowadzi do uszkodzenia komórek w części obszarów istoty białej mózgu. Starsi ludzie, u których tych zmian jest więcej, mają zwykle wolniejszy refleks, problemy z poruszaniem się i więcej oznak osłabienia funkcji poznawczych.

- Utrzymujące się przez długi czas wysokie skurczowe ciśnienie krwi nasila uszkodzenie małych tętnic w głębokich obszarach mózgu. Teraz się okazuje, że utrzymywanie dobowego skurczowego ciśnienia krwi na poziomie około 130 mm Hg to bezpieczny i skuteczny sposób na spowolnienie postępu choroby - uważa prof. White.

Do badania zaproszono niemal dwieście osób w średnim wieku 81 lat. Wszyscy uczestnicy na początku badania mieli nadciśnienie: średnie skurczowe ciśnienie krwi wynosiło u nich około 150 mm Hg, a także zaobserwowano u nich objawy choroby naczyń mózgowych w badaniu MRI. U części uczestników zastosowano standardową kontrolę ciśnienia krwi, u innych bardziej intensywną.

Pacjenci poddani standardowej kontroli ciśnienia krwi utrzymywali średnie skurczowe ciśnienie krwi na poziomie 146 mm Hg, blisko docelowego poziomu wynoszącego 145 mm Hg. U pacjentów otrzymujących intensywniejsze leczenie średnie skurczowe ciśnienie krwi wynosiło 131 mm Hg, blisko docelowego poziomu 130 mm Hg. Po trzech latach u tych ostatnich było o około 40 proc. mniej zmian w istocie białej w porównaniu z osobami z wyższym ciśnieniem.

Ponieważ zmniejszenie zmian w mózgu było tak znaczące, można oczekiwać, że po kilku kolejnych latach osoby poddane bardziej intensywnemu leczeniu zaczną wykazywać korzyści w zakresie mobilności i funkcji poznawczych w porównaniu z grupą leczoną standardowo.

- Przeciętny 80-latek bez poważnych chorób, takich jak rak czy niewydolność serca, może spodziewać się, że przeżyje jeszcze około 13 lat, a jeśli ograniczy się narastanie uszkodzeń naczyń w tym okresie, może to znacznie poprawić jakość życia danej osoby - uważa prof. White. - Ponadto korzyść ta prawdopodobnie byłaby większa u osób z cięższym lub trwającym dłużej nadciśnieniem tętniczym - dodaje.

Intensywniejsza przyniosła również korzyści sercowo-naczyniowe. Osoby poddane standardowej terapii miały ryzyko wystąpienia poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego czterokrotnie wyższe w porównaniu z grupą leczoną intensywnie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy