Strona głównaZdrowieInteligencja a długowieczność - za ten związek odpowiadają geny

Inteligencja a długowieczność - za ten związek odpowiadają geny

Tendencja do dłuższego życia inteligentniejszych ludzi wynika głównie z genów.
Inteligencja a długowieczność - za ten związek odpowiadają geny [fot. Miroslaw Miras from Pixabay] Analizując dane dotyczące bliźniąt, odkryto, że 95 proc. związku między a ma podłoże genetyczne.
W parach bliźniąt ten mądrzejszy bliźniak żyje dłużej niż mniej bystry. Było to znacznie bardziej widoczne w przypadku bliźniąt dwujajowych (nieidentycznych) niż u jednojajowych.

Porównanie bliźniąt jednojajowych z dwujajowymi - które mają tylko połowę wspólnego DNA - pomaga odróżnić wpływ genów od oddziaływania wspólnych czynników środowiskowych, takich jak warunki mieszkaniowe, nauka i odżywianie w dzieciństwie.

- Wiemy, że dzieci, które osiągają wyższe wyniki w testach typu IQ, zwykle żyją dłużej. Ponadto osoby znajdujące się na szczycie hierarchii zawodowej, zazwyczaj żyją długo, ale w obu przypadkach nie rozumieliśmy dlaczego - mówi Rosalind Arden z London School of Economics and Political Science.

- Nasze badania pokazują, że związek między inteligencją a dłuższym życiem ma głównie podłoże genetyczne. Wobec tego związek między najwyższymi stanowiskami pracy a dłuższym życiem jest raczej efektem genów, a nie posiadania dużego biurka - wskazuje Arden.

- Trzeba jednak podkreślić, że relacja między inteligencją a długością życia jest niewielka. Nie można więc na przykład wywnioskować prawdopodobnej długości życia dziecka na podstawie jego wyników na ostatnich egzaminach - podkreśla Arden.

Do takich wniosków uczeni doszli przyglądając się trzem różnym badaniom bliźniąt prowadzonym w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Danii, w których rejestrowano zarówno inteligencję, jak i wiek śmierci uczestników.

- Możliwe, że ludzie, których geny odpowiadają za wyższą inteligencję, mają również geny sprzyjające zdrowiu ciała. Albo inteligencja i mogą mieć związek z mutacjami, przy czym osoby z mniejszą liczbą mutacji genetycznych są bardziej inteligentne i żyją dłużej. Trzeba przetestować te możliwe wyjaśnienia, aby zrozumieć, jakie procesy tu zachodzą - mówi Arden.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy