Strona głównaZdrowieHomeopatia wspierana przez PR, czyli bitwa o pacjenta trwa

Homeopatia wspierana przez PR, czyli bitwa o pacjenta trwa

Jednym z pierwszych posunięć wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego w tym roku było ustosunkowanie się do stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, podważającego znaczenie homeopatii. Wznowiło to na krótki czas debatę o skuteczności tej metody leczenia. Gdy sprawa ucichła, ponownie przypomniała o niej jedna z firm public relations.
Homeopatia wspierana przez PR, czyli bitwa o pacjenta trwa [© Gerhard Seybert - Fotolia.com] Otóż agencja PR-owska rozesłała do mediów informację prasową, z argumentami przemawiającymi na korzyść homeopatii.

Pismo ministra Twardowskiego z 5 stycznia 2009 r. do Naczelnej Rady Lekarskiej odnośnie stanowiska w sprawie homeopatii, to powtórne przywołanie Rady do weryfikacji ogłoszonej opinii. Naczelna Rada Lekarska w Stanowisku nr 7/08/V z dnia 4 kwietnia 2008 roku negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez lekarzy i lekarzy dentystów.

„Stale narasta liczba dowodów oraz przekonanie środowisk naukowych w medycynie, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod tzw. medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu"- głosi stanowisko NRL.

Lancet apelował
Apel lekarzy jest zbliżony do tego wystosowanego przez redakcję pisma medycznego Lancet, które opublikowało w 2005 roku wyniki badań wykazujących, że „środki stosowane w homeopatii nie wykazują żadnego znaczącego efektu działania" (Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy Lancet 2005 366: 726-32). Periodyk wzywa wówczas lekarzy, by uczciwie informowali pacjentów o braku korzystnych działań tego rodzaju środków.

Druga strona również powołuje się na... publikację w tym periodyku. Zwolennicy homeopatii przywołują artykuł w Lancet z roku 1997 (Are the clinical effects of homeopathy placebo effects? A meta-analysis of placebo-controlled trials. Lancet 1997 350: 834-43). Zwolennicy tej metody podkreślają, że dotąd żaden lek homeopatyczny nie został wycofany ze względu na działania niepożądane: z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi.

Niczym placebo
- Prawo farmaceutyczne mówi, że leki homeopatyczne nie muszą mieć udowodnionej skuteczności, by można je było zarejestrować. Z góry zakłada się ich nieskuteczność. Ale mało kto sobie zdaje sprawę, że nieskuteczność leku jest równoznaczna z działaniem niepożądanym - twierdzi Wojciech Matusewicz, dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Z drugiej strony, Lancet postawił tezę, że skuteczność homeopatii nie przewyższa efektu placebo. Idąc dalej, może jednak placebo jest bardziej skuteczne?

- Są dowody, że gdy pacjent zażywa placebo i przestrzega zasad dawkowania, to efekty są lepsze niż tam, gdzie pacjent nie przestrzega tych zasad. Siła psychiki jest nieprawdopodobna - dodaje dyrektor AOTM.

Problem nie tkwi jednak w tym, żeby zakazywać stosowania homeopatii. Chodzi o to, aby edukować i przedstawiać dowody skuteczności preparatów homeopatycznych..

- Czy w społeczeństwie, w którym pacjenci często nie realizują recept na leki o udowodnionej skuteczności, np. w leczeniu nadciśnienia, można im proponować leczenie o szeroko kwestionowanej skuteczności? - pyta dyrektor Matusewicz. - Niewątpliwie jest to problem społeczny. A problem prawny? Czy lekarze mogą posługiwać się pieczątkami „lekarz homeopata"? Bądź umieszczać informacje (reklamy): „Leczę metodami homeopatycznymi"? Ktoś kiedyś napisał, że „homeopata jest humorystą zawodu lekarskiego"...

Luiza Jakubiak / Rynek Zdrowia

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 22:19:37, 16-02-2009 al-ka

    Zakładając,że homeopatia jest metodą z gruntu nieskuteczną a ewentualny efekt terapeutyczny jest tylko efektem sugestii pozostaje do wyjasnienia kwestia wytłumaczenia podstawy bardzo skutecznego działania homeopatii u niemowląt i u zwierząt(co u tych ostatnich sprawdziłam dziesiątki razy).Sugestia czyli efekt placebo w tych przypadkach nie wydaje się być w najmniejszym stopniu prawdopodobna...
    ... zobacz więcej
  • 22:37:52, 16-02-2009 Malwina

    ano własnie....jestesmy zadufani w sobie i to,że nie potrafimy się uporac z wątpliwościami, odbija sie na poddawaniu znowu w wątpliwosć rzeczy dla nas nie do końca zrozumiałych....a niemowlęta, zwierzęta "swoje" wiedzą....
  • 02:30:13, 17-02-2009 Ewunia

    Z lekami "homeopatycznymi" dla niemowląt/zwierzaków (i części dorosłych) jest jeszcze inny myk. Zerknijcie sobie na skład - w sporej części tych leków nazwa "homoepatyczny" to "chłit marketingowy". Jest sobie na przykład syrop na kaszel - skład jego to stosowane w większości syropów wyciągi z ziół i sosny bodaj (w ilościach normalnych, nie homoepatycznych) oraz homoepatyczny roztwór chyba z kaczej wątroby - ot takie czary mary żeby zachęcić do kupienia. Pamiętajmy że leki KUPUJĄ nie zwierzęta i niemowlaki a ludzie dorośli. Więc co szkodzi dodać kroplę czegoś tam roztworu do całkiem zwykłego syropku, nazwać go homoepatycznym (przecież to nie jest ściśle określane jakie warunki musi spełniać by mógł się tak nazywać) i cieszyć się że sprzedaje się lepiej niż "niemodne" już zwykłe syropy ziołowe (notabene modę na leki ziołowe sama pamiętam z lat 80-tych, wtedy wszyscy lekarze i aptekarze podkreślali że to dobry lek bo ziołowy, a nie żadna chemia... i też się ludzie na to łapali).

    Inna sprawa, że są badania potwierdzajace fakt dużego (znacznie większego niż mogliśmy myśleć) wpływu opiekunów małych dzieci i zwierząt na ich powrót do zdrowia - innymi słowy pozytywne nastawienie opiekuna, podawanie leku z przekonaniem, wiara w to że zadziała etc. dobrze robi podopiecznemu... a to by również wiele wyjaśniało w kwestii wyzdrowień.

    A najlepsze jest w tym komentowanym artykule - ci co walczą o uznanie równoprawności leczenia homeopatycznego mówią że "dotąd żaden lek homeopatyczny nie został wycofany ze względu na działania niepożądane: z uwagi na brak powikłań, leczenie homeopatyczne nie generuje dodatkowych kosztów związanych ze skutkami ubocznymi"... nie wiem czy się śmiać czy płakać - równie dobrze za lek możnaby uznać zwykłą wodę - też nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych...
    ... zobacz więcej
  • 08:02:12, 17-02-2009 babciela

    Homeopatia-jest to leczenie tego samego tym samym- tylko w dawkach wzrastajacych. Lekarze nie maja wiedzy o tego typu leczeniu- bo jest to paramedycyna- a wybór leku należy do chorego
  • 08:02:58, 17-02-2009 babciela

    Nie ma leku bez skutków ubocznych- wszystko co nie jest fizjologia - jest patologiczne. Substancja lecznicza w roslinie - jest srodkiem chemicznym... niestety
  • 15:22:38, 17-02-2009 Malwina

    POlecam książkę dr.n.med Stanisława Rumińskiego pt"Vademecum profilaktyki naturalnej"-lekarz ten jest tez irydologiem i homeopatą, co nam ciekawie opisuje w kisążce bardzo przystepnym językiem..ważne podkreślenia jest to ,iż jest on lekarzem, co czyni wiedzę wiarygodną...zresztą mozna zauważyć iż coraz więcej lekarzy otwiera sie na medycynę naturalną patrząc na człowieka holistycznie , a wiec całosciowo..
  • 16:55:25, 17-02-2009 al-ka

    Homeopatia jest jeszcze bardzo młodą dziedziną,a od allopatii rózni sie tym ,że nie leczy choroby ale pacjenta.Innymi słowy uruchamia w chorym jego własne mechanizmy do walki z chorobą.I nie jest prawdą,że leków homeopatycznych nie da się zbadać-na moim macierzystym wydziale (Warszawski Uniwersytet Medyczny-Wydział Farmacji) robi to pani prof.Iwona Wawer.Są to wprawdzie dopiero początki-trudne,bo wymaga to niezwykle czułej aparatury,ale jak widać nie niemożliwe.Nie chcę tu wzorem wszechwiedzących rozstrzygać kwestii działania lub nie działania homeopatii albowiem z pokorą odnoszę się do wiedzy medycznej jako całości.Najłatwiej jest negować temu,kto najmniej wie.To,ze na aktualnym poziomie wiedzy nie można czegoś precyzyjnie wyjaśnić to wcale nie oznacza,że to nie istnieje.Przywołam tu tylko ojców antyseptyki-Listera i Semmelweisa,którzy raptem 150lat temu(tak!tak!) ku oburzeniu ówczesnych autorytetów chirurgii,narażając się na kpiny propagowali mycie rąk przed zabiegiem i odkażanie pola operacyjnego.
    Faktycznie mieszanie homeopatycznych leków z surowcami roślinnymi a zwłaszcza olejkowymi mija się z celem.Traktowanie wszakże homeopatii jako leku na całe zło tak samo jest bez sensu jak próba leczenia wszystkiego "kozikiem".Przy pewnych schorzeniach metoda ta się sprawdza,przy innych nie.I tyle.
    W swoim 25letnim życiu zawodowym najmniej wątpliwości miałam na stażu.Wiele teorii na moich oczach upadało,wiele nowych powstawało,aby również dokonać żywota i tylko pacjent pozostał taki sam.
    W zasadzie powinnam optować za najdroższymi,najnowszymi preparatami chemicznymi,tak jak koncerny farmaceutyczne,bo to i dla nich i dla mnie najlepszy biznes...A ja jak durna biorę w obronę taniutkie preparaty....Bo dla mnie jest coś ważniejszego od bonusów wielkich koncernów...A na koniec jeszcze ciekawostka.Otóż na brytyjskim królewskim dworze wśród lekarzy jest zatrudniony również lekarz homeopata.Ciekawe dlaczego?Może na tym angielskim dworze takie gamonie są?
    ... zobacz więcej
  • 17:15:27, 17-02-2009 Malwina

    jestem al-ka za takim myśleniem..ale czy ta homeopatia taka młoda? zasada podobieństwa została zauważona już pzrez Hipokratesa ..pięć wieków pzred naszą erą...w 1790 roku niemiecki lekarz, chemik, toksykolog Samuel Hahnemann zaczął pracę nad homeopatią znajac prace szkoły Hipokratesa.
  • 17:19:13, 17-02-2009 Jadzia_G

    Nie wiem czy pamiętacie jak jeszcze nie tak dawno lekarze byli przeciwni np. stawianiu baniek że już nie wspomne o pijawkach a dziś...wraca się do tych metod naszych babć.
  • 18:24:08, 17-02-2009 Malwina

    przypominam,że jest wątek "gabinet naturalnych metod wspomagania zdrowia" i moze tam pzrenieśmy te nasze rozmowy, będzie to dobre miejsce....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy