Strona głównaZdrowieHisterektomia może nasilać uderzenia gorąca i nocne poty

Histerektomia może nasilać uderzenia gorąca i nocne poty

Histerektomia (zabieg usunięcia macicy) podwaja ryzyko uporczywych uderzeń gorąca i nocnych potów, nawet jeśli zachowane zostają jajniki.
Histerektomia może nasilać uderzenia gorąca i nocne poty [fot. Adina Voicu from Pixabay]
Uderzenia gorąca i poty - określane jako objawy naczynioruchowe - mogą utrzymywać się przez ponad dekadę i znacznie zmniejszać jakość życia.

Przejrzano zbierane kilkanaście lat dane medyczne kilku tysięcy kobiet lat, z których u około 20 proc. przeprowadzono histerektomię - z zachowaniem jajników - przed 50 rokiem życia.

- Niemal jedna trzecia z tych kobiet doświadczyła , które utrzymywały się przez długi czas, a około jedna na pięć zmagała się z ciągłymi .

- Wskaźniki te były dwukrotnie wyższe niż u kobiet, które miały histerektomię w okresie badania i nie daje się tego wytłumaczyć różnicami w stylu życia ani czynnikami społeczno-ekonomicznymi - mówi Louise Wilson z Queensland University.

Histerektomia pozostaje jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych na świecie. W krajach rozwiniętych gospodarczo wskaźniki są najwyższe wśród kobiet w wieku 40 - 50 lat.

Jak zauważa profesor Gita Mishra, kobiety, które przeszły histerektomię i usunięcie obydwu jajników, szczególnie konsekwentnie doświadczały częstszych lub cięższe uderzeń gorąca i nocnych potów. - Uważa się, że jest to związane z nagłym spadkiem poziomu estrogenu po operacji - wyjaśnia profesor Mishra.

- Badanie pokazuje, że u wielu kobiet uderzenia gorąca i nocne poty mogą mieć duży wpływ na jakość życia, produktywność i życie towarzyskie nawet przez ponad dekadę - mówi prof. Mishra. - Prawdopodobnie mechanizm biologiczny jest niezwykle złożony, ale przejście pojawienie się w relatywnie wczesnym wieku może być czynnikiem wpływającym na kobiety, które poddały się zabiegowi przed 50 rokiem życia - dodaje.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy