Strona głównaZdrowieGroźne zarazki pod prysznicem - jak uniknąć zagrożenia infekcjami

Groźne zarazki pod prysznicem - jak uniknąć zagrożenia infekcjami

Pójście pod prysznic to nie tylko przyjemność po długim dniu, ale także konieczny zabieg higieniczny, który pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Warto jednak zadbać o to, by otoczenie prysznica i sam mechanizm podający wodę były czyste - w innym przypadku mycie się może grozić infekcjami.
Groźne zarazki pod prysznicem - jak uniknąć zagrożenia infekcjami [Fot. terovesalainen - Fotolia.com] znajdujące się na słuchawce prycznica mogą sprzyjać infekcjom płucnym, ostrzegają uczeni z University of Colorado.

Większość z nas dokładnie myje muszlę klozetową i umywalkę, ale już krany, w tym słuchawki prysznicowe nie przyciągają tak naszej uwagi. Tymczasem okazuje się, że gromadzące się na nich chętnie mykobakterie są groźne dla naszego zdrowia - mogą bowiem sprzyjać infekcjom płuc.

Jesteśmy eksponowani na działanie tysięcy różnych bakterii, które znajdują się niemal wszędzie, w tym także w naszych organizmach. Części z nich jednak trzeba szczególnie unikać, ponieważ wywołują poważne zagrożenia dla zdrowia. W takich miejscach, jak i wszelkie urządzenia dystrybuujące wodę mikroorganizmy szczególnie „chętnie" rezydują i namnażają się. Niektóre wywołują .

Kiedy uczeni przeanalizowali obecność określonych bakterii w łazienkach mieszkańców USA i Europy, odkryli, że wiele takich mikroorganizmów gromadzi się w pobliżu urządzeń podłączonych do wodociągów. Okazało się też, że wśród nich znajdują się takie, które zagrażają naszemu układowi oddechowemu.

Jak podkreślają autorzy, nie oznacza to, że każdy, kto ma kontakt z tymi bakteriami, zachoruje, niemniej ekspozycja na nie może sprzyjać zakażeniom. Szczególnie dotyczy to osób, których jest osłabiony. Stąd podczas sprzątania łazienki warto pamiętać także o czyszczeniu kranów i urządzeń prysznicowych, radzą uczeni.

O badaniach napisano w magazynie mBio.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy