Strona głównaZdrowieGrelina - jej wyższy poziom to mniej tłuszczu trzewnego i większą wrażliwość na insulinę

Grelina - jej wyższy poziom to mniej tłuszczu trzewnego i większą wrażliwość na insulinę

Po utracie na wadze poziom hormonu greliny na czczo wzrasta i może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej brzucha oraz poprawie wrażliwości organizmu na insulinę.
Grelina - jej wyższy poziom to mniej tłuszczu trzewnego i większą wrażliwość na insulinę [fot. gaurav tiwari from Pixabay]
Grelina jest hormonem produkowanym w żołądku, który pobudza . Jej poziom wzrasta podczas nocnego okresu niejedzenia, a spada po zjedzeniu posiłku.

Jak wykazano, ograniczenie jedzenia zwiększa poziomu na czczo, a to wiąże się z utratą tłuszczu trzewnego (tj. zlokalizowanego w jamie brzusznej) i poprawą wrażliwości na insulinę. Osoby, które po utracie wagi mają wyższy poziom greliny na czczo, cechują się niższym ryzykiem rozwoju lub innych chorób metabolicznych.

Osoby, które stosowały dietę „zielono-śródziemnomorską", tj. zawierającą liściaste warzywo o nazwie Mankai i zieloną herbatę, a jednocześnie bardzo małe ilości czerwonego mięsa, miały dwukrotnie wyższy poziom greliny na czczo w porównaniu z uczestnikami, którzy stosowali tradycyjną dietę śródziemnomorską lub zdrową zbilansowaną dietę.

- Odkrycia sugerują, że poziom greliny na czczo może być cennym wskaźnikiem zdrowia kardiometabolicznego po utracie wagi - mówi Iris Shai z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer-Sheva.

Testy pokazały, że ludzie stosujący zieloną dietę śródziemnomorską, która obejmowała codzienne picie zielonej herbaty i jedzenie warzywa o nazwie Mankai, mieli dwukrotnie wyższy poziom greliny na czczo niż osoby stosujące tradycyjną dietę śródziemnomorską, pomimo podobnych ograniczeń kalorycznych i .

- Podwyższenie poziomu greliny na czczo może pomóc wyjaśnić, dlaczego zielona dieta śródziemnomorska poprawiła mikrobiom, zmniejszyła tłuszcz w wątrobie i poprawiła zdrowie kardiometaboliczne w większym stopniu niż inne diety - mówi Shai.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy