Strona głównaZdrowieFinał kampanii edukacyjnej "Mam SM": przyszli lekarze poznają stwardnienie rozsiane

Finał kampanii edukacyjnej "Mam SM": przyszli lekarze poznają stwardnienie rozsiane

Zakończyła się ogólnopolska kampania społeczna "Mam SM". Akcje edukacyjne uświadamiające problematykę stwardnienia rozsianego odbyły się w Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie i Lublinie. W akcjach uczestniczyło ponad tysiąc studentów, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska komputerowe z symulacją Mam SM. Świadczą o tym również rozdane w setkach egzemplarzy materiały edukacyjne o stwardnieniu rozsianym.
Osoby przewlekle chore wielokrotnie opowiadają o trudach związanych z diagnozą. Bohaterami tych wspomnień bardzo często są lekarze, którzy nie potrafią z odpowiednią dozą empatii przekazać tej trudnej wiadomości. Badania pokazują, że aż połowa pacjentów wychodzi z gabinetu lekarskiego bez odpowiedniej wiedzy na temat ich stanu zdrowia, nie wie jak postępować, by odzyskać zdrowie.

Dlatego właśnie podczas akcji studentom medycyny wręczano broszury i ulotki na temat stwardnienia rozsianego oraz działalności Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Duże zainteresowanie wzbudzał również miesięcznik „Pozytywny Impuls” - magazyn dla osób zainteresowanych tym schorzeniem.

Po raz pierwszy w Polsce, z myślą o przyszłych neurologach, jak również lekarzach innych specjalności, na uniwersytetach medycznych w 5 miastach Polski zorganizowano dwudniowe akcje, podczas których odwiedzający mieli okazję, dzięki symulacji Mam SM, wczuć się w rolę chorych.

- Mimo, że o stwardnieniu rozsianym mówi się coraz więcej, dotychczas osoby zdrowe nie miały możliwości poczuć naszych problemów i tego, z czym borykamy się na co dzień. Dopiero dzięki symulacji Mam SM mają szansę, przynajmniej wirtualnie, zrozumieć nasze bolączki - mówi Izabela Czarnecka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Podczas wszystkich spotkań rozdano ok. 1 000 egzemplarzy płyt z symulacją Mam SM. Symulacja pokazuje, z jakimi problemami dnia codziennego, zmagają się chorzy na stwardnienie rozsiane. Wcielając się w postać osoby chorej na SM użytkownik ma do wykonania kilka codziennych czynności, które zdrowym osobom nie sprawiają kłopotu, zaś chorym na stwardnienie rozsiane nastręczają wiele trudności. Interaktywne zadania pokazują, jakie problemy ze wzrokiem, słuchem, kontrolą ruchów czy utrzymaniem równowagi mogą mieć pacjenci. Aby zobrazować stan chorego na różnych etapach rozwoju choroby zadania zostały przygotowane na kilku poziomach trudności (zgodnie ze skalą niepełnosprawności EDSS).

SM powstaje, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym (na centralny układ nerwowy składa się mózg i rdzeń kręgowy). Uszkodzenie mieliny powalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które w wyniku przestają prawidłowo funkcjonować. SM atakuje najczęściej osoby młode, ze szczytem występowania między 20. a 40. rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

www.MamSM.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć