Strona głównaZdrowieDłuższy urlop - dłuższe życie?

Dłuższy urlop - dłuższe życie?

Czy w tym roku zdarzyło Ci się całkowicie zapomnieć o urlopie lub nie wziąć wystarczająco długiego wolnego w lecie? Lepiej zmień swoje plany na nadchodzące miesiące i na cały przyszły rok. Jak wynika z rezultatów trwającego czterdzieści lat badania, kilka tygodni urlopu każdego roku może wpłynąć na przedłużenie życia.
Dłuższy urlop - dłuższe życie? [fot. simona - Fotolia.com] Rozpoczęte w latach 70. XX w. badanie, którego celem było określenie korzyści płynących z urlopów, wykazało, że wykorzystywanie co najmniej trzech tygodni urlopu wypoczynkowego każdego roku może pomóc w przedłużeniu życia. Badacze podkreślili, że jeśli chodzi o zmniejszanie stresu, i regularne ćwiczenia nie są w stanie zastąpić czasu wolnego. Z przeprowadzonych badań wynika, że pacjenci, którzy wykorzystywali mniej niż 3 tygodnie urlopu w ciągu roku, byli o jedną trzecią bardziej narażeni na śmierć w młodym wieku niż pacjenci korzystający z dłuższych urlopów.

Wyniki badania zostały przedstawione niedawno podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium, największego i najbardziej wpływowego na świecie wydarzenia poświęconego . Wkrótce zostaną opublikowane także w magazynie naukowym .

Nie skracaj urlopu, od tego może zależeć Twoje zdrowie

Osoby, które nie korzystają z przysługujących im urlopów i dużo pracują, mogą być narażone na występowanie chorób układu krążenia”, powiedział dr Timo Strandberg, współautor badania i profesor na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Helsińskiego. „Krótsze urlopy i dłuższy czas pracy to czynniki wpływające szkodliwie na zdrowie, które mogą powodować wiele negatywnych skutków, w tym nawet zwiększoną śmiertelność. Niemniej jednak nie można ustalić przyczyn i skutków tego zjawiska, a przeprowadzanie kontrolowanych prób jest w tym przypadku niezwykle trudne.

W trakcie trwającego przez 40 lat badania zespół badawczy zajmował się analizą danych dotyczących stanu zdrowia 1222 mężczyzn w średnim wieku, zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych, urodzonych w latach 1919–1934. Każdy uczestnik badania wykazywał co najmniej jeden czynnik ryzyka chorób układu krążenia, takich jak palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy wysoki .

Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy porównywalnej wielkości – grupę kontrolną i grupę interwencji. Osoby przydzielone do grupy interwencji miały za zadanie uczestniczyć w zajęciach fizycznych, stosować zdrową dietę, osiągnąć zdrową wagę i rzucić palenie. Grupa kontrolna nie otrzymała żadnych wskazówek ani wytycznych. Naukowcy zgromadzili dane na temat czasu spędzanego w pracy, na urlopach oraz godzin snu wśród członków obu grup.

Prawdopodobieństwo śmierci w grupie interwencji było większe w przypadku osób, które korzystały z krótszych urlopów. Prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci było o 37% wyższe w przypadku mężczyzn, których urlopy były krótsze niż trzy tygodnie, w porównaniu do badanych, którzy korzystali z dłuższych urlopów i spędzali więcej czasu poza pracą. W grupie kontrolnej czas spędzany na urlopach nie był związany z przedwczesną śmiercią.

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem dr Strandberg stwierdził: Szkody spowodowane intensywnym trybem życia były szczególnie widoczne w podgrupie mężczyzn spędzających mniej czasu na urlopie każdego roku. (…) W naszych badaniach mężczyźni korzystający z krótszych urlopów pracowali więcej i spali mniej niż ci, którzy brali dłuższe urlopy. Uczony dodał także: Stresujący tryb życia mógł całkowicie zniwelować korzyści płynące z interwencji. Przypuszczamy także, że sama interwencja mogła mieć negatywny wpływ na psychikę uczestników badań w wyniku zwiększenia poziomu stresu obecnego w ich życiu.

Czy to nie jest idealny moment na złożenie wniosku o kilka dni lub tygodni urlopu?

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy