Strona głównaZdrowieDłuższe możliwości reprodukcyjne oznaczają dłuższe życie?

Dłuższe możliwości reprodukcyjne oznaczają dłuższe życie?

Kobiety o wyższym poziomie estrogenów przez całe życie mogą być mniej narażone na chorobę małych naczyń mózgowych.
Dłuższe możliwości reprodukcyjne oznaczają dłuższe życie? [fot. luxstorm from Pixabay]
Choroba małych naczyń mózgowych wynika z uszkodzenia tych naczyń, co większa ryzyko zaburzeń i demencji.

- Poprzednie badania wykazały, że po menopauzie zwiększa się częstość występowania chorób naczyń mózgowych, co często przypisuje się niedoborowi hormonów - mówi Kevin Whittingstall z Uniwersytetu Sherbrooke w Quebec. - Nie wiadomo, czy poziom hormonów przed wydłuża okno ochronne na okres po klimakterium - dodaje.

Naukowcy przyjrzeli się powiązaniu między poziomem hormonów w ciągu całego życia lub ilością ciąż a długością życia reprodukcyjnego i hiperintensywnością istoty białej, markerem zdrowia naczyń mózgowych.

W badaniu wzięło udział 9 tysięcy kobiet po menopauzie w średnim wieku 64 lata. Początkowo, żadna uczestniczka nie zmagała się z chorobą małych naczyń mózgowych.

Panie podały informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego, w tym wieku wystąpienia pierwszego okresu i rozpoczęcia menopauzy, liczby ciąż, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i terapii hormonalnej.

Kobiety zostały też poddane skanowaniu mózgu, co pozwoliło na ocenę hiperintensywności istoty białej, która wskazuje na uszkodzenie tej tkanki.

Kiedy uwzględniono takie czynniki, jak: wiek, i palenie papierosów, okazało się, że u kobiet o wyższej ekspozycji na hormony w ciągu całego życia hiperintensywność dotyczyła mniejszej objętości istoty białej.

- Historia reprodukcji w kształtowaniu kobiecego mózgu przez całe życie odgrywa kluczową rolę - stwierdza Whittingstall. - Jak pokazują badania, warto wziąć pod uwagę historię reprodukcji do zarządzania zdrowiem mózgu u kobiet po menopauzie - dodaje.

Wyniki nie dowodzą, że niższa ekspozycja na powoduje chorobę małych naczyń mózgowych - pokazuje tylko zbieganie się tych dwóch zjawisk.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy