Strona głównaZdrowieDługie oglądanie tv sprzyja zakrzepom

Długie oglądanie tv sprzyja zakrzepom

Nie warto długo przesiadywać przed telewizorem, ostrzegają eksperci. Trzeba sobie robić przerwy od wpatrywania się ekran, aby uniknąć zakrzepów krwi.
Długie oglądanie tv sprzyja zakrzepom [fot. PxHere]
przez cztery godziny dziennie lub dłużej wiąże się z 35 proc. wyższym ryzykiem powstania zakrzepów krwi w porównaniu do spędzania przed ekranem tv mniej niż 2,5 godziny dziennie.

- Wyniki badań sugerują również, że aktywność fizyczna nie eliminuje zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepów krwi związanych z długotrwałym oglądaniem telewizji - mówi dr Setor Kunutsor z University of Bristol w Wielkiej Brytanii. - Jeśli spędzasz przed telewizorem długie godziny, musisz robić sobie przerwy. Warto wstawać i rozciągać się co 30 minut lub korzystać z roweru stacjonarnego. I trzeba unikać niezdrowego podjadania przy oglądaniu tv - dodaje dr Kunutsor.

Sprawdzono związek między oglądaniem telewizji a żylną chorobą zakrzepowo-zatorową (venous thromboembolism, VTE). Obejmuje ona zatorowość płucną (skrzep krwi w płucach) i zakrzepicę żył głębokich ( krwi w żyle głębokiej, zwykle w nogach, który może przemieszczać się do płuc i wywoływać zatorowość płucną).

U osób długo przesiadujących przed telewizorem choroba zakrzepowo-zatorowa rozwijała się o 1,35 razy częściej w porównaniu z osobami, które rzadziej i krócej oglądały tv. To zagrożenie było niezależne od wieku, płci, wskaźnika masy ciała (BMI) i poziomu aktywności fizycznej.

- Długotrwałe oglądanie telewizji wiąże się z pozostawaniem bez ruchu, co jest czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. To dlatego zachęca się ludzi do poruszania się po operacji czy podczas lotu długodystansowego. Siedzenie w jednej pozycji przez długi czas, sprawia, że krew kumuluje się w kończynach zamiast odpowiednio krążyć co może powodować zakrzepy. Co więcej, długiemu siedzeniu przed telewizorem często towarzyszą niezdrowe przekąski, które mogą prowadzić do i , a one zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów - wyjaśnia dr Kunutsor.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy