Strona głównaZdrowieDlaczego wraz z wiekiem tyjemy? Odkryto przyczyny zwiększania wagi

Dlaczego wraz z wiekiem tyjemy? Odkryto przyczyny zwiększania wagi

Powszechne doświadczenie jest takie, że wraz z wiekiem zyskuje się dodatkowe kilogramy. Dlaczego tak się dzieje? Nawet w przypadku osób zachowujących dotychczasowy sposób jedzenia i poziom aktywności fizycznej można zaobserwować zwiększenie wagi ze względu na zmiany metabolizmu lipidów w organizmie.
Według uczonych z Karolinska Institutet w Sztokholmie organizm ludzki w ma większe kłopoty z odpowiednim przechowywaniem i usuwaniem lipidów, stąd łatwiej jest przytyć.

Badania pokazują, że procesy zachodzące w tkance tłuszczowej wraz z wiekiem ulegają niekorzystnym dla wagi zmianom. Okazuje się, że starzenie się samo w sobie może być odpowiedzialne za nabywanie nadmiaru kilogramów.

Szwedzcy badacze przez 13 lat analizowali sposób funkcjonowania komórek tkanki tłuszczowej u 54 osób. Bez względu na zwiększenie czy zmniejszenie wagi, u uczestników nastąpiło spowolnienie szybkości, z jaką lipidy były usuwane i przechowywane. W przypadku ludzi, którzy nie osłabili efektów tego procesu poprzez zmniejszenie , masa ciała zwiększyła się średnio o 20 proc.

Ponadto uczeni przeanalizowali metabolizm lipidów u kilkudziesięciu otyłych kobiet, które przeszły operację bariatryczną, sprawdzając, czy w okresie czterech do siedmiu lat nastąpiło u nich przybieranie na wadze -jest to częste u pacjentów po takich zabiegach. Jak odkryto, w przypadku pań, u których metabolizm lipidów został zintensyfikowany (np. poprzez intensywniejszą aktywność fizyczną), waga nie zwiększyła się.

Jak mówią autorzy, choroby związane z otyłością stały się globalnym problemem, dlatego lepsze poznanie procesów związanych z lipidów ma obecnie szczególne znaczenie. Wiedza ta może przyczynić się do opracowania nowych sposobów leczenia , wskazują badacze.

Na temat badań napisano w magazynie Nature Medicine:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy