Strona głównaZdrowieDlaczego umieramy przedwcześnie?

Dlaczego umieramy przedwcześnie?

Polska jest krajem europejskim o jednym z najwyższych wskaźników nadumieralności kobiet i mężczyzn przed 64 rokiem życia. Głównym powodem nadumieralności są choroby układu krążenia, które w Polsce obejmują ponad 50 % wszystkich zgonów.
Główne przyczyny nadumieralności spowodowanej chorobami układu sercowo - naczyniowego to nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu i niewłaściwe żywienie oraz wysokokaloryczna dieta czyli spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych i soli, brak warzyw i owoców w codziennej diecie oraz niska ilość tłuszczów nienasyconych.

Czynniki te doprowadzają do nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, które powodują uszkodzenie układu krążenia przez hamowanie aktywności tlenku azotu oraz przyczyniają się do utleniania cholesterolu, który odkładając się, w naczyniach wieńcowych serca przyspiesza rozwój miażdżycy.

Zdaniem kierownika Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Marka Naruszewicza ograniczanie produkcji nadmiernej ilości wolnych rodników tlenowych powinno odbywać się przez dostarczanie organizmowi bioflawonoidów, czyli substancji o właściwościach antyoksydacyjnych - „wymiatających" wolne rodniki, działających rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych oraz uszczelniających i wzmacniających ściany naczyń krwionośnych. W tym celu należy spożywać 5 razy dziennie warzywa i owoce będące głównym źródłem bioflawonoidów, a w przypadku braku warzyw i owoców w diecie stosować odpowiednią suplementację, która uzupełnia niedobory bioflawonidów i wpływa korzystnie na stan układu sercowo - naczyniowego.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć