Strona głównaZdrowieDieta pełna warzyw i owoców pomaga uchronić się przed otyłością

Dieta pełna warzyw i owoców pomaga uchronić się przed otyłością

Dieta, w której przeważają produkty pochodzenia roślinnego pozwala zmniejszyć ryzyko otyłości.
Dieta pełna warzyw i owoców pomaga uchronić się przed otyłością [fot. pasja1000 from Pixabay]
Badania hiszpańskich uczonych pokazują, że osoby, które stosują dietę bogatą w żywność pochodzącą ze źródeł roślinnych, takich jak warzywa, owoce i zboża, cechują się o prawie połowę niższym ryzykiem zachorowania na w porównaniu z tymi, którzy jedli więcej produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. zawierających mięso i tłuszcze zwierzęce.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że jadłospis obfitujący w warzywa i owoce pełni ochronną rolę w chorobach układu krążenia i , ale niewiele wiadomo było na temat jej skutków dla ryzyka otyłości.

Zbadano związek pomiędzy między różnymi stopniami diety roślinnej i występowaniem otyłości (którą diagnozuje się przy BMI wynoszącym ponad 30) u ponad 16 tysięcy osób. Wszyscy uczestnicy wypełnili szczegółowe kwestionariusze dotyczące sposobu odżywiania się, na podstawie których oceniano ilość warzyw, owoców, zbóż, orzechów, , roślin strączkowych, etc. Pod uwagę brano też dawkę , , jaj, ryb i innych oraz mięsa.

Jak obliczono, osoby, których dietą w najwyższym stopniu przypominała tę wegetariańską, były o 43 proc. mniej narażone na otyłość w porównaniu do tych, które jadły najwięcej mięsa. Także nieco niższe, ale ciągle znaczące ilości artykułów roślinnych w diecie przekładały się na o kilkanaście procent niższe zagrożenie otyłością.

Takie efekty diety pozostały w mocy także, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki wpływające na wagę, w tym: płeć, wiek, ilość spożywanego alkoholu, BMI, historię otyłości w rodzinie, nawyk sięgania po przekąski, palenie papierosów, długość snu oraz poziom aktywności fizycznej.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy