Strona głównaZdrowieCzy zioła pomogą na objawy menopauzy?

Czy zioła pomogą na objawy menopauzy?

Preparaty ziołowe mogą stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w leczeniu objawów pomenopauzalnych, czytamy w The Obstetrician and Gynaecologist.
Czy zioła pomogą na objawy menopauzy? [fot. Mabel Amber from Pixabay]
jest określana jako czas po zakończeniu miesiączki u kobiety (12 miesięcy po ostatnim okresie). Ma ona związek z niedoborem estrogenu i może powodować nasilenie: objawów naczynioruchowych (), objawów ze strony układu moczowo-płciowego (suchość genitaliów, zaburzenia seksualne, infekcje dróg moczowych, nietrzymanie moczu) oraz objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego (ból stawów), a także problemów ze snem i zaburzeń nastroju.

Jednym z najczęstszych symptomów klimakterium są uderzenia gorąca, które dotyczą około dwóch trzecich kobiet w okresie menopauzy, a 20 proc. kobiet może doświadczać ich nawet przez 15 lat.

Niedostateczny poziom estrogenu również może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i osteoporoza. Chociaż dostępne są leki osłabiające objawy menopauzy, pomocne mogą być także suplementy, w tym środki ziołowe.

W ramach przeglądu odkryto, że aż 50-75 proc. kobiet w okresie pomenopauzalnym stosuje preparaty ziołowe w leczeniu uderzeń gorąca, a spośród nich , czerwona koniczyna i zostały najlepiej przebadane.

Według autorów środki ziołowe są najlepsze, ponieważ nie wiążą się z nimi żadne znaczące działania niepożądane, o ile są one stosowane u kobiet, które nie chorowały wcześniej na , nie są narażone na wysokie ryzyko tym nowotworem oraz nie przyjmują tamoksyfenu (lek przeciwnowotworowy).

Objawy pomenopauzalne mogą być bardzo dokuczliwe, więc warto zapoznać się z zaletami i ograniczeniami dostępnych metod ich łagodzenia, uważają autorzy. Wskazują też, że wpływ na objawy pomenopauzalne mogą mieć zmiany codziennych nawyków, w tym utrzymywanie niższej temperatury w pomieszczeniach, noszenie warstwowej odzieży, stosowanie technik relaksacyjnych i rzucenie palenia. Preparaty ziołowe zaś pomogą osłabić nieprzyjemne objawy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy