Strona głównaZdrowieCzerwone wino poprawia mikrobiom?

Czerwone wino poprawia mikrobiom?

Osoby pijące czerwone wino mają zwiększoną różnorodność mikroflory jelitowej (co jest oznaką zdrowia jelit), a także niższy poziom otyłości i „złego" cholesterolu niż ci, którzy nie pijali tego trunku.
Czerwone wino poprawia mikrobiom? [fot. congerdesign from Pixabay] Na King's College London zbadano wpływ piwa, cydru, , białego wina i mocnych alkoholi na mikrobiom jelitowy.
Mikroflora jelit u osób pijących czerwone wino było bardziej zróżnicowana. Nie zaobserwowano tego zaś u ludzi pijących białe wino, piwo i mocne alkohole.

- Umiarkowane raczenie się czerwonym winem wiąże się z większą różnorodnością i zdrowszą mikroflorą jelitową, co częściowo wyjaśnia długo dyskutowany korzystny wpływ tego trunku na zdrowie - mówi dr Caroline Le Roy, współautorka badań.

to zbiór mikroorganizmów występujących w jelitach i odgrywający ważną rolę w zdrowiu człowieka. Brak równowagi między „dobrymi" i „złymi" drobnoustrojami w jelitach może prowadzić do niekorzystnych skutków zdrowotnych, takich jak osłabienie układu odpornościowego, przyrost masy ciała lub nadmiar cholesterolu.

Mikrobiom jelitowy zawierający większą liczbę różnych gatunków bakterii, jest uważany za wskaźnik zdrowia jelit.

Jak zaobserwowano, mikroflora jelitowa konsumentów czerwonego wina zawierała większą liczbę różnych gatunków bakterii w porównaniu do mikrobiomu ludzi, którzy nie pijali tego trunku.

Uczeni wzięli pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, waga, regularna dieta i status społeczno-ekonomiczny uczestników - powiązanie między czerwonym winem i zdrowszą mikroflorą pozostało w mocy.

Autorzy uważają, że głównym powodem tego związku jest duża zawartość polifenoli w czerwonym winie. Polifenole to substancje występujące naturalnie w wielu owocach i warzywach. Wykazują liczne korzystne właściwości (w tym przeciwutleniające), a przede wszystkim działają jako „paliwo" dla drobnoustrojów obecnych w naszym organizmie.

Wykazano też, że picie czerwonego wina było związane z niższym poziomem otyłości i „złego" , co częściowo wynikało z dobrej mikroflory jelitowej.

- Chociaż zaobserwowaliśmy związek między spożyciem czerwonego wina a różnorodnością mikroflory jelitowej, rzadkie picie czerwonego wina, na przykład raz na dwa tygodnie, wydaje się wystarczające, aby uzyskać taki efekt. Jeśli dzisiaj wybierzesz jeden napój alkoholowy, czerwone wino będzie najlepszym wyborem. W każdym razie zaleca się spożywanie alkoholu z umiarem - zaznacza dr Le Roy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy