Strona głównaZdrowieĆwiczenia szczególnie polecane seniorom

Ćwiczenia szczególnie polecane seniorom

Osobom starszym i seniorom, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i niezależność, eksperci amerykańskich National Institutes of Health (NIH) zalecają cztery rodzaje ćwiczeń.
Ogólnie rzecz ujmując, jakakolwiek forma rekomendowana jest ludziom w każdym wieku. Regularny trening korzystanie wpływa na samopoczucie i pomaga zapobiec rozmaitym chorobom. Jednakże, określone ćwiczenia są szczególnie polecane osobom dojrzałym i starszym, wśród nich wymienia się:

- , które pomagają budować mięśnie oraz zintensyfikować tempo metabolizmu, co pomaga utrzymać odpowiednią wagę i adekwatny poziom cukru we krwi;

- trening równowagi wzmacniające mięśnie nóg i pomaga zapobiec upadkom. Jak podaje NIH, co roku w USA notuje się około 300 tysięcy przyjęć do szpitala z powodu złamanych bioder, wśród tych pacjentów przeważają seniorzy, a główną przyczyną złamań są upadki;

Ćwiczenia równowagi polegają głównie na odpowiednim stymulowaniu układu nerwowego, co ma wywołać odpowiednie reakcje organizmu w sytuacjach, gdy utrudnione jest zachowanie balansu.

- , które skutkują większą swobodą ruchu, dzięki czemu umożliwiają bycie bardziej aktywnym także w zaawansowany wieku; należy jednak pamiętać, że ćwiczenia rozciągające same w sobie nie poprawią wytrzymałości lub siły układu mięśniowego;

- obejmujący rozmaite aktywności: jogging, pływanie, jazdę na rowerze, a nawet grabienie liści. Są to wszelkie ćwiczenia, które zwiększają częstość akcji serca i przyspieszają oddychanie przez dłuższy okres czasu. Warto budować wytrzymałość stopniowo, począwszy od zaledwie 5 minut aktywności wytrzymałościowych sukcesywnie je wydłużając.

© elypse - Fotolia.com


Ci, którzy do tej pory prowadzili siedzący tryb życia, powinni dokonać przeglądu sposobów na trening i wybrać ten, który w największym stopniu sprawi im frajdę. Rozrywkowy - towarzyski czy hobbistyczny aspekt treningu zagwarantuje większą motywację do podjęcia ćwiczeń i ich regularnego wykonywania.

Warto też pamiętać, że aktywność fizyczna powstrzymuje zmiany zwyrodnieniowe, poprawia elastyczność więzadeł oraz ścięgien i usprawnia pracę narządów wewnętrznych.

Aktywność fizyczna nie tylko pomaga uchronić się od wielu chorób, ale i wspomaga stan zdrowia pacjentów zmagających się z jakąś dolegliwością. Ćwiczenia pomagają: , zapobiec , chronić się przed chorobami serca, łagodzić objawy , obniżyć ciśnienie krwi, poprawić funkcjonowanie mózgu, zapobiec udarom, zwalczyć , osłabić objawy artretyzmu, powstrzymać rozwój przeziębień.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy