Strona głównaZdrowieCiąża po menopauzie?

Ciąża po menopauzie?

Na świecie coraz częściej zdarzają się przypadki kobiet po menopauzie, które decydują się na sztuczne zapłodnienie. Decycje kobiet dotyczące ciąży w późnym wieku, jak się okazuje nie zawsze są dobre dla ich potomstwa. To właśnie dzieci cierpią najbardziej mając rodziców, którzy tak naprawdę wiekowo mogliby być ich dziadkami i będąc z kolei pozbawione prawdziwych dziadków, którzy nie doczekali swoich wnuków. Będą też martwić się o to czy rodzice dożyją ich pełnoletności. Taka jest smutna rzeczywistość, jakiej doświadczają dzieci kobiet, które korzystając z wolności wyboru, decyzje o zajściu w ciąże podjęły zbyt późno, już po menopauzie - alarmują brytyjscy specjaliści.
Ciąża po menopauzie? [© Yuri Arcurs - Fotolia.com] Jak podaje raport Human Fertilisation and Embryology Authority, średni wiek kobiet ubiegających się o wspomaganą metodę reprodukcji (ART-assisted reproduction technology) w Wielkiej Brytanii wynosi 34 lata, ale zdarzają się także przypadki, że takiej metodzie poddawane są kobiety w wieku powyżej 50 lat.

Przyczyny tak późnych decyzji dotyczących rodzicielstwa są różne. Zwykle mają na to wpływ warunki ekonomiczne, pogoń za karierą i pieniędzmi, a także uwarunkowania społeczne. Kiedy decyzja zostanie już podjęta, ryzyko komplikacji spada na plan drugi. Starsze kobiety często uważają, że są silniejsze i zdrowsze od kobiet młodszych i poradzą sobie z ciążą. Konsekwencje płynące z bagatelizowania zagrożeń i powikłań mogących wystąpić, są niezwykle niebezpieczne i mogą poskutkować nawet poronieniem. Należy pamiętać, że większość kobiet po menopauzie potrzebuje specjalnych zabiegów przygotowujących je do przyjęcia komórek jajowych od młodszych dawców.

Przy podejmowaniu decyzji, wiekowe, potencjalne matki kierują się głównie własnym szczęściem. Po udanej karierze zawodowej i udanym życiu towarzyskim, przychodzi czas na dziecko. Zdecydowane na ciąże zwykle nie biorą pod uwagę tego, że ich pociechy mogą stracić rodziców jeszcze przed osiągnięciem przez nie pełnoletności, albo, że z góry skazują dziecko na bycie jedynakiem, na dodatek pozbawionym babci i dziadka. Jest to spory problem, udeżający w rozwój emocjonalny dziecka, gdzie, jak pokazują badania niezwykle istotną rolę odgrywają właśnie dziadkowie.

Kolejny aspekt negatywnego problemu jest taki, że kobiety w wieku powyżej 50 lat mogą zajść w ciąże tylko przy pomocy nowoczesnych metod wspomagających. Odbywa się to nakładem ogromnych środków, a także kosztem młodszych kobiet-dawców, które nierzadko narażone są na niebezpieczeństwo związane z oddawaniem komórki jajowej.

Brak dawców w Zjednoczonym Królestwie może oznaczać, że kobiety chętne do zajścia w ciąże będą wyjeżdżać za granicę. Jak sugerują badania, to właśnie potencjalne dawczynie z krajów Europy Wschodniej będące w gorszej sytuacji materialnej będą najczęściej wykorzystywaną przez obce kliniki specjalizujące się w tego typu zabiegach, grupą.

Ważnym problemem stają się także finanse. Ponieważ potencjalna matka płaci tylko za ART (sztuczne zapłodnienie), reszta zostaje przeniesiona na podatników. Koszty związane z opieką medyczną i ewentualną terapią podczas ciąży mogą poważnie nadszarpnąć budżet. Analizując problem związany z wolnością wyboru ART przez kobiety w różnym wieku, nie wolno działać na szkodę nienarodzonego dziecka - konkludują autorzy raportu.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 10:36:36, 17-03-2017 ~gość: 93.185.9.xxx

    Dla mnie to chore i egoistyczne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X