Strona głównaZdrowieMenopauza: zmiany hormonalne odpowiadają za nasilenie ryzyka chorób serca

Menopauza: zmiany hormonalne odpowiadają za nasilenie ryzyka chorób serca

W okresie menopauzy wzrasta poziom złego cholesterolu, a 10 proc. tego wzrostu wynika ze zmian w poziomie hormonów płciowych.
Menopauza: zmiany hormonalne odpowiadają za nasilenie ryzyka chorób serca [fot. Walter Bock from Pixabay]
Kobiety zwykle przechodzą menopauzę w wieku 48 - 52 lat, co wiąże się zazwyczaj ze spadkiem poziomu estrogenów i wzrostu stężenia hormonu folikulotropowego (FSH). Uważa się, że sprzyja . Wcześniejsze badania wykazały, że menopauza jest powiązana z poziomem metabolitów sprzyjających chorobom serca, ale dodatkowo pokazano, że zależność ta wynika też ze zmianami w poziomie żeńskich hormonów płciowych. Zmiany metabolitów zostały częściowo złagodzone dzięki hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

- Menopauza jest nieunikniona, ale możliwe jest ograniczenie negatywnej zmiany metabolitów poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną - mówi autorka badania, dr Eija K. Laakkonen z Uniwersytetu w Jyväskylä w Finlandii. - W szczególności kobiety powinny zwracać uwagę na jakość tłuszczów w swojej diecie i odpowiednią ilość ćwiczeń fizycznych, aby utrzymać wydolność krążeniowo-oddechową. HTZ to opcja, którą mogą powinny omówić z medykami na tym etapie życia - dodaje.

W testach wzięło udział ponad 200 kobiet w okresie okołomenopauzalnym, które na początku leczenia nie stosowały HTZ. Co kilka miesięcy pobierano od nich próbki krwi, oceniając poziom 180 metabolitów (lipidów, lipoprotein i aminokwasów) oraz dwóch hormonów (estradiolu i FSH). Nasilenie menopauzy oceniano za pomocą dzienniczków menstruacyjnych i stężenia FSH we krwi. Wczesny okres postmenopauzalny definiowano jako brak miesiączki przez ponad sześć miesięcy i podwyższony poziom FSH co najmniej dwa razy z rzędu.

Średni wiek na początku badania wynosił 51,7 lat, a mediana okresu obserwacji wyniosła 14 miesięcy. Menopauza była związana ze statystycznie istotną zmianą poziomu 85 metabolitów. Jak się okazało, zmiany hormonalne w okresie menopauzy bezpośrednio wyjaśniają zmiany w kilkudziesięciu metabolitów. Należą do nich m. in. cholesterol lipoprotein o małej gęstości (LDL), trójglicerydy, kwasy tłuszczowe i aminokwasy. Co więcej, okazało się, że HTZ miała związek ze wzrostem stężenia lipoprotein o dużej gęstości, czyli „dobrego" cholesterolu i zmniejszeniem stężenia , czyli tego „złego".

- Jeśli chodzi o HTZ, nie można wyciągnąć bardzo mocnych wniosków wyłącznie na podstawie naszego badania obserwacyjnego, ponieważ liczba kobiet rozpoczynających terapię była niewielka. Niemniej jednak nasze ustalenia wskazują, że przyjmowanie HTZ we wczesnym okresie menopauzy zapewnia największy efekt kardioprotekcyjny. Kobiety rozważające HTZ powinny omówić tę kwestię ze swoim lekarzem, ponieważ istnieje wiele możliwości wyboru leków oraz pewne potencjalne przeciwwskazania, takie jak rak lub udar mózgu, które należy wziąć pod uwagę - wskazuje dr Laakkonen.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy