Strona głównaZdrowieChcesz trzymać się diety? Unikaj pokus

Chcesz trzymać się diety? Unikaj pokus

Badania wskazują, że unikanie dietetycznych pokus jest bardziej skuteczne niż trenowanie swojej woli w zakresie trzymania się diety.
Chcesz trzymać się diety? Unikaj pokus [© StefanieB. - Fotolia.com] Jeśli próbujesz , unikanie pokus może zwiększyć twoje szanse na sukces w porównaniu do polegania jedynie na silnej woli. Badanie dotyczące samokontroli przeprowadzili naukowy z uniwersytetów w Cambridge i Düsseldorf.

Uczeni porównali skuteczność woli i dobrowolnego ograniczenia dostępu do „zakazanych" przez dany sposób odżywiania się produktów (obejmującego np. niekupowanie określonych artykułów lub umieszczanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych, których wyciągnięcie oznacza wysokie opłaty). Zbadano również mechanizmy w mózgu, które odgrywają rolę w antycypowaniu możliwych pokus.

Okazało się, że wcześniejsze planowanie jak unikać pokus było skuteczniejszą strategią niż narażanie się na możliwości zaprzepaszczenia dietetycznych wysiłków. Osobom, które przewidywały sytuacje poddające ich próbie - imprezy, na których jest dużo niezdrowych , spotkania w restauracjach serwujących kaloryczne desery, etc. - łatwiej było trzymać się diety niż tym, którzy polegali jedynie na woli sprostania postawionemu sobie zadaniu.

Naukowcy zidentyfikowali obszary mózgu, które odgrywają rolę w sile woli i planowaniu unikania pokus. Okazało się, że zapobieganie sytuacjom, w których można sięgnąć po niezdrowe jedzenie, aktywuje bieguny płatów czołowych kory przedczołowej, region zaangażowany w myślenie o przyszłości. Dodatkowo, gdy obszar ten ma udział w planowaniu unikania pokus, intensyfikuje swoją komunikację z obszarem, który odgrywa ważną rolę we wzmacnianiu woli, tj. z grzbietowo-boczną częścią kory przedczołowej.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Neuron.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy